Najsłynniejsze walki bokserskie

Najsłynniejsze walki bokserskie

W tym artykule dowiesz się o niektórych z najbardziej godnych uwagi walk w historii boksu. Porozmawiamy o Muhammad Ali vs Joe Frazier, Sugar Ray Leonard vs Thomas Hearns, Evander Holyfield vs Tyson Fury i Larry Holmes vs Gerry Cooney.

Joe Frazier vs Muhammad Ali

Muhammad Ali i Joe Frazier byli dwoma największymi bokserami wszechczasów, a ich epicka walka w 1971 roku została uznana za Walkę Stulecia. Powszechnie uważana za największy pojedynek bokserski w historii, była również prawdopodobnie najbardziej oczekiwanym wydarzeniem sportowym wszech czasów.

Walka była transmitowana na żywo z Madison Square Garden w Nowym Jorku. Publiczność była stłoczona przed ringiem i policja była potrzebna do kontrolowania tłumu. Na stadion przybyły gwiazdy, w tym Woody Allen, Frank Sinatra i Diana Ross. Nawet Burt Lancaster służył jako kolorowy komentator dla zamkniętej transmisji. Ali zdominował pierwsze trzy rundy, zasypując Fraziera seriami ciosów przypominających rapiery. Frazier jednak stopniowo przejmował kontrolę w czwartej rundzie. Przyparł Alego do lin i zadawał przeciwnikowi ciosy ciałem.

Obaj panowie walczyli już w sześciu poprzednich pojedynkach. Do ich pierwszego starcia doszło w 1971 roku, kiedy to Ali pokonał Foremana w “Rumble in the Jungle” za pomocą Rope-A-Dope. Druga walka pomiędzy Alim a Frazierem odbyła się na Filipinach w 1975 roku. Była to 12-rundowa walka bez tytułu. Frazier wcześniej zdobył tytuł, ale Ali odzyskał go po tym jak George Foreman zatrzymał go w czternastej rundzie.

Sugar Ray Leonard vs Thomas Hearns

Sugar Ray Leonard vs Thomas Hearnes był walką o tytuł mistrza świata, która została ogłoszona jako “The Showdown.” Walka odbyła się 16 września 1981 roku. W walce brał udział mistrz wagi ciężkiej, który bronił swojego tytułu w wadze półciężkiej przeciwko innemu mistrzowi. Walka była thrillerem i dobrym testem umiejętności obu mężczyzn.

Obaj mężczyźni potrafili znokautować swoich przeciwników, ale styl Leonarda był zdecydowanie inny niż Hearnsa. Leonard walczył, prześladując i wyprzedzając przeciwnika. Choć jego siła była mniej niszcząca, to jednak okazał się śmiertelnym przeciwnikiem dla Hit Mana. Leonard miał dobrą rękę, ale powinien był współpracować z Hearnsem, zamiast próbować wyprowadzić jeden wielki cios i zakończyć walkę.

Sugar Ray Leonard poderwał się ze swojego stołka, by rozpocząć 13. rundę. Hearns nie miał odpowiedzi na siłę prawej ręki Leonarda. Leonard wymierzył miażdżący prawy nad niskim lewym Hearnsa, powodując, że nogi Hearnsa się ugięły. Uderzenie ogłuszyło Hearnsa, ale Leonard nie odpuścił “Hitmanowi”. Leonard zadał 25 ciosów prostych w samej siódmej rundzie. Następnie, po gongu, Hearns potknął się i został znokautowany.

Evander Holyfield vs Tyson Fury

Evander Holyfield jest wielkim fanem Tysona Fury’ego i Anthony’ego Joshuy. Jest podekscytowany tym, że 5 czerwca będzie mógł zobaczyć ich pojedynek. Były mistrz wagi ciężkiej przyznaje, że Joshua ma szanse, ale podkreśla też, że niepokonany rekord Fury’ego daje mu przewagę nad Joshuą. Niezależnie od tego, Holyfield nie przegrał żadnej walki od czasu przejścia na emeryturę i przygotowuje się do powrotu w czerwcu.

Holyfield, były mistrz świata w wadze ciężkiej, w swojej ostatniej walce ważył w karierze 226 funtów. Walczył z wielkim Brianem Nielsenem w maju 2001 roku i przyznał, że walka z Furym będzie wyzwaniem. Holyfield, który miał rekord 28-3, to doświadczony i dobrze ułożony zawodnik, który walczył z pasją i zacięciem. W trakcie swojej kariery znokautował przyszłych Hall-of-Famer Ken Norton i Jimmy Young. Miał też zaledwie 25 lat, kiedy przegrał walkę o tytuł z Larrym Holmesem w 1982 roku.

Walka ta miała niezwykle emocjonujący finisz. W szóstej rundzie Holyfield powalił Tysona na ziemię. Walka została przerwana przez sędziego Millsa Lane’a po tym jak Tyson ugryzł Holyfielda w ucho. Incydent doprowadził do pandemonium w Grand Garden Arena, a Tyson został zdyskwalifikowany. Evander Holyfield przegrał w lutym przez T/KO z Vitorem Belfortem, a wynik był rozczarowującą decyzją dla byłego mistrza wagi ciężkiej.

Larry Holmes vs Gerry Cooney

Larry Holmes vs Gerry Cooney była jedną z najbardziej oczekiwanych walk bokserskich w wadze ciężkiej na początku lat 80-tych. Odbyła się 11 czerwca 1982 roku w Las Vegas, Nevada. Walka jest klasycznym przykładem pojedynku pomiędzy dwoma najwyżej notowanymi bokserami.

Pojedynek miał na swoim ringu wiele głośnych nazwisk, w tym Sylvestra Stallone i Franka Sinatrę. Walka była transmitowana na żywo w systemie pay-per-view oraz w telewizji przemysłowej. Była również retransmitowana w ABC-TV i HBO. Pierwotnie zaplanowano ją na 15 marca 1982 roku, ale później została przełożona na 11 czerwca.

To DVD z walką Larry Holmes vs Gerry Cooney zawiera oryginalną nieokrojoną transmisję na żywo, a także specjalną Legendary Nights z wywiadami i rozszerzonym spojrzeniem wstecz na hype i fighters. Jakość materiału filmowego jest zmienna, w zależności od wieku zawodników i źródła. Trudno byłoby porównać jakość materiału filmowego z walki, która odbyła się 40 lat temu z dzisiejszym materiałem wideo w wysokiej rozdzielczości.

Pomimo zaangażowanych w walkę wysoko postawionych osobistości, mecz ten nie jest konkursem czystych umiejętności. Holmes zresztą twierdził, że Cooney był w tej walce silniejszym zawodnikiem. W ringu nie walczył po raz pierwszy. Pojedynek był starciem dwóch bokserów, którzy mieli różne oczekiwania. Zwycięzca tej walki zostałby mistrzem świata.

Leonard vs Duran

Walka bokserska Sugar Ray Leonard vs Roberto Durán została opisana jako “The Brawl in Montreal” w 1980 roku. Walka dotyczyła mistrza WBC w wadze półciężkiej Sugar Ray Leonarda i byłego mistrza wagi lekkiej Roberto Durána. Walka odbyła się 20 czerwca na Stadionie Olimpijskim w Montrealu.

Leonard zmienił swoje podejście w stosunku do pierwszej walki, kiedy to próbował stać w miejscu i odpowiadać Duranowi cios za cios. Jednak Duran konsekwentnie lądował mocne ciosy i sprawił, że Leonard wyglądał na pasywnego. Leonard wprowadził kilka poprawek w późniejszych rundach, ale ogólnie sędziowie faworyzowali Durana. Leonard zadawał średnio trzy ciosy na rundę i później walczył w bardziej agresywny sposób.

Leonard walczył mocnym lewym i mocnym prawym. Podczas 8 rundy Leonard nawinął prawą rękę i rzucił lewym jabem. Jednak w ostatnich 30 sekundach Duran odwrócił się do Leonarda i machnął ręką. Ta akcja spowodowała, że sędzia przerwał walkę. Leonard i Duran stali się od tego czasu dobrymi przyjaciółmi.

Leonard był faworytem 9 do 5 przed walką. Jednak po bliższej analizie okazało się, że to Duran był bardziej utalentowanym zawodnikiem. Jego szybkość i akrobatyczny styl potrafiły zrobić wrażenie na tłumie. Wykazał się również niemal niewiarygodną długością, aby wygrać walkę. Podczas gdy Leonard był faworytem, decyzja w Montrealu była wyrównana.

Robinson vs LaMotta

Jednym z najbardziej kultowych pojedynków bokserskich w historii był rewanż pomiędzy dwoma byłymi mistrzami. LaMotta pokonał Robinsona w swojej poprzedniej walce, ale nie był w stanie pokonać Robinsona ponownie. Para walczyła trzy razy w ciągu czterech miesięcy, dwa razy w ciągu 21 dni.

LaMotta, który wcześniej posiadał mistrzostwo wagi średniej, walczył z Robinsonem o tytuł. Walka zakończyła się krwawą masakrą w dzień św. Walentego, w której zginęło siedem osób. Walka odbyła się w Lincoln Park w Chicago. Walka była nawiązaniem do słynnej strzelaniny Al Capone-Bugs Moran. Obaj panowie otrzymali w ringu wiele kar, ale Robinsonowi udało się wygrać przez techniczny nokaut.

Walka charakteryzowała się dwoma stylami: LaMotta prześladował swoich przeciwników, natomiast Robinson był elegancki i rzucał krótkie, oburęczne ciosy. LaMotta nie potrafił połączyć się z jabem Robinsona, przez co nie był w stanie wyprowadzać swoich ciosów.

Ta legendarna walka jest najsłynniejszą walką bokserską wszech czasów. Była to najbardziej telewizyjna walka wszech czasów, a miliony widzów oglądały ją w telewizji. Walka była transmitowana przez telewizję, a na stadionie w Chicago na to wydarzenie przybyły tysiące ludzi. Była to ostatnia walka Robinsona, a LaMotta wiedział, że to jego ostatnia szansa na rywalizację. Startował w zawodach od 14 lat i był zmęczony brutalnym stylem walki. Musiał stracić cztery funty, by móc rywalizować z LaMottą.

Frazier vs Ali

Ali vs Frazier to jedna z najbardziej pamiętnych walk bokserskich wszech czasów. W marcu 1971 roku mistrz WBC/WBA wagi ciężkiej Joe Frazier walczył z Muhammadem Ali. W tym czasie Ali miał rekord 26-0 z 23 KO, podczas gdy Frazier był 31-0 z 25 KO. Mimo, że Ali wygrał pierwszą walkę przez jednogłośną decyzję, Frazier nabrał rozpędu w miarę trwania walki i obijał Alego przez całą walkę.

Walka była kontrowersyjna. Wielu uważało, że Frazier miał przewagę w pierwszej walce, twierdząc, że taktyka Alego wobec Fraziera nie była sprawiedliwa. Taktyka ta obejmowała wielokrotne klinczowanie, które uniemożliwiało Frazierowi pracę nad ciałem lub lądowanie lewego haka. W rezultacie Ali otrzymał zakaz stosowania tej taktyki przeciwko Frazierowi w przyszłości. Mimo to taktyka Alego okazała się skuteczna w ringu i ostatecznie wygrał on szansę na odzyskanie tytułu mistrza świata.

Ali miał większą liczbę ciosów na początku walki, ale Frazier miał więcej uderzeń w drugiej i trzeciej rundzie. Po tym jak Ali zastopował się w szóstej rundzie, Frazier wykorzystał to i prowadził przez sześć rund do dwóch u każdego sędziego. Jednak zmęczenie Ali’ego dało mu się we znaki i nie był w stanie utrzymać tempa. W ostatniej rundzie walki Ali był już wyraźnie osłabiony, a Frazierowi udało się go zaskoczyć lewym sierpowym w prawy podbródek Ali’ego.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *