Jak rozpoznać zranienie

Jak rozpoznać zranienie

Laceracje są zdefiniowanymi rozdarciami w tkance skórnej. Są one często spowodowane tępym urazem. Definiuje się je jako niepełne rozdzielenie mocnych elementów tkanki. Rana może być tępa lub ostra, albo stanowić kombinację obu tych cech. Oznaki i objawy rany mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju urazu.

Oznaki

Rany to nieregularne cięcia lub nakłucia, które otwierają skórę. Zazwyczaj mają jasnoczerwony kolor i towarzyszy im tryskająca krew. Rany mogą być płytkie lub głębokie i mogą dotyczyć ścięgien, mięśni, więzadeł, nerwów lub naczyń krwionośnych. Ostre zęby lub spiczaste przedmioty mogą również powodować przekłucia. Rany mogą być zamknięte bez szwów lub przez zastosowanie kleju chirurgicznego. Na ranę można również nałożyć mąkę, aby zatrzymać krwawienie i zakrzepnąć krew.

Leczenie rany różni się w zależności od rodzaju rany, jej głębokości i tego, jak stara jest rana. W zależności od ciężkości i umiejscowienia, rana zostanie zamknięta i zbadana, aby upewnić się, że nie jest zakażona. Niektórym ranom pozwala się jedynie na naturalne gojenie w czasie. Jeśli rana jest niewielka, skóra zwykle pokrywa się strupami, a przebarwienia ustępują w ciągu tygodnia lub dwóch. Rany kłute, z drugiej strony, mogą być bardziej podatne na infekcje w zależności od tego, jak głęboko wnikają.

Symptomy

Rana powstaje, gdy jakiś przedmiot rozrywa skórę przylegającą do ważnej struktury, takiej jak kość lub staw. Chociaż nie zagraża to życiu, ważne jest, aby jak najszybciej szukać pomocy medycznej. Przede wszystkim należy zatamować krwawienie i zastosować ucisk na to miejsce. Następnie trzeba dokładnie oczyścić ranę, aby zapobiec zakażeniu. Ponadto trzeba posmarować to miejsce maścią z antybiotykiem i przykryć bandażem lub sterylną taśmą pierwszej pomocy.

Rana może pojawić się w wielu kształtach i rozmiarach i zazwyczaj będzie jej towarzyszył ból i zasinienie. Może również wiązać się z krwawieniem, w zależności od głębokości skaleczenia. Niewielkie skaleczenie może krwawić umiarkowanie, ale głębsze skaleczenie może spowodować obfite krwawienie. Niektóre osoby doświadczają również drętwienia lub mrowienia. Może to być spowodowane uszkodzeniem nerwów. Jeśli uraz jest wystarczająco poważny, może spowodować utratę funkcji lub nawet paraliż.

Przyczyny

Rana to uraz skóry, rana przypominająca łzę, która jest bardzo widoczna i zwykle wynika z tępego urazu. Jest to powszechny rodzaj rany i na szczęście rany są zazwyczaj łatwe do zdiagnozowania. Mogą być spowodowane przez tępy uraz lub przez ostry przedmiot. Rana jest łatwo leczona poprzez zatrzymanie krwawienia, oczyszczenie rany i założenie opatrunku. Jednak głębokie skaleczenie może wymagać założenia szwów, aby zapobiec dalszemu krwawieniu i zminimalizować blizny.

Ciężkość skaleczenia zależy od rodzaju i miejsca urazu. Niewielkie skaleczenie może samoistnie zatrzymać krwawienie po zastosowaniu bezpośredniego ucisku, ale głębokie skaleczenie może spowodować obfite krwawienie, które wymaga pomocy medycznej. Oprócz krwawienia, ofiary mogą również odczuwać drętwienie i mrowienie w zranionym obszarze. Może to być spowodowane uszkodzeniem nerwów. Jeśli rana jest wystarczająco poważna, dotknięty nią obszar może stracić funkcję.

Rany mogą być skutkiem wielu różnych wypadków, od drobnego poślizgnięcia i upadku po poważny wypadek. Na przykład wypadek samochodowy może doprowadzić do powstania rany, jeśli jakiś przedmiot zostanie uderzony wewnątrz samochodu. To samo może się zdarzyć w wypadku w miejscu pracy. Na przykład, pracownik może poślizgnąć się i upaść podczas pracy i doznać skaleczenia w drodze na dół.

Istnieją dwa ogólne rodzaje ran: rany o pełnej grubości i rany płytkie. Rany o dużej grubości zwykle goją się dłużej i mogą wymagać założenia szwów w celu zamknięcia rany. Im głębsza rana, tym bardziej prawdopodobne jest, że spowoduje ona zakażenie lub powstanie blizny.

Najczęstszą przyczyną rany jest ostry przedmiot, który przecina skórę. Rana może być poszarpana, nierówna, zanieczyszczona odłamkami przedmiotu, który spowodował uraz. Rany cięte mogą uszkodzić ważne organy, główne naczynia krwionośne lub nerwy i są najlepiej leczone przez lekarza.

Jeśli rana nie jest poważna lub nie ma powikłań, możesz spróbować oczyścić i zastosować maść z antybiotykiem na to miejsce. Mniejsze rany i powierzchowne skaleczenia mogą zagoić się same. Jednakże, jeśli jest to głębokie, należy skonsultować się z lekarzem dla bardziej dokładnej opieki.

Leczenie

Najważniejszym czynnikiem w leczeniu ran jest właściwa diagnoza. Rana to rozdarcie tkanki skórnej, powstałe w wyniku tępego urazu lub ścinania. Tkanka jest podzielona na warstwy, z których najcieńszą jest naskórek. Głębsze warstwy, znane jako skóra właściwa, zawierają naczynia krwionośne i nerwy. Tkanka łączna zwana powięzią łączy te warstwy. Jeśli rana jest głęboka, skóra może obficie krwawić.

Jeśli wystąpią oznaki zakażenia, należy niezwłocznie zwrócić się do lekarza. Rana cięta na twarzy lub skórze głowy może wymagać założenia szwów. Jeśli rana jest świeża, można ją zamknąć wilgotną gazą z solą fizjologiczną. Rana, która jest stara może się nie zagoić, ale można ją naprawić. Jeśli rana jest zakażona, lekarz może przepisać antybiotyki.

Początkowe kroki w leczeniu ran obejmują zatrzymanie krwawienia. Należy zastosować ucisk za pomocą gazy lub bandaża, aby zapobiec dalszemu krwawieniu. Miejsce należy oczyścić chłodną wodą i sterylną ściereczką. Po usunięciu krwi należy nałożyć na ranę maść z antybiotykiem, aby zapobiec zakażeniu. W przypadku mniejszych skaleczeń można zastosować sterylne bandaże lub paski zamykające skórę. Opatrunki powinny być zabezpieczone taśmą medyczną.

Postępowanie w przypadku skaleczeń jest bardzo zróżnicowane. Często drobne rany nie wymagają pomocy medycznej, ale poważniejsze skaleczenia wymagają natychmiastowej opieki medycznej. W ciężkich przypadkach skóra może zostać przecięta aż do mięśni lub kości. Postępowanie w przypadku skaleczenia zależy od rodzaju rany, jej głębokości i rozległości.

Jeśli skaleczenie nie jest poważne, można próbować zatrzymać krwawienie chłodną bieżącą wodą. Jeśli jest ono zbyt głębokie, lekarz może wymagać zastosowania znieczulenia. Z leczeniem drobnych ran można sobie również poradzić stosując opatrunki z gazy. Jeśli rana jest wystarczająco głęboka, może również wymagać założenia szwów.

W przypadku drobnych skaleczeń i ran należy codziennie oczyszczać ranę i bandażować ją, aby wspomóc gojenie. Bandażowanie zapobiega również przedostawaniu się bakterii do rany. W przypadku skaleczenia, które wymaga założenia szwów, najlepiej zgłosić się do lekarza w ciągu 6 godzin. Skaleczenie na twarzy i skórze głowy może wymagać 24 godzin. Jeśli skaleczenie wymaga założenia szwów, lekarz może zalecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, aby upewnić się, że rana nie jest zanieczyszczona fragmentami metalu. Zdjęcie rentgenowskie pomoże również określić, czy potrzebne są antybiotyki lub zastrzyk przeciwtężcowy.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *