Na jakie kontuzje cierpią bokserzy?

Na jakie kontuzje cierpią bokserzy?

Bokserzy mogą doznać kilku urazów. Te urazy mogą się wahać od wstrząsów mózgu do uszkodzeń ciała. Powinieneś wiedzieć o niektórych powszechnych zabiegach na ringu, aby uniknąć przyszłych problemów. Urazy oka są powszechnie określane jako krwiaki oka i mogą powodować rozległą opuchliznę i zablokowanie widzenia. Leczenie jest proste i obejmuje lód i zewnętrzny nacisk na obszar, aby zapobiec krwawieniu. Powoduje to zwężenie naczyń krwionośnych i pomaga w gojeniu się tego obszaru przez okres od pięciu do siedmiu dni. W tym czasie podstawowa krew rozpadnie się, a krwiak zmieni kolor z czerwonego na brązowy.

Concussions

Bokserzy muszą zmagać się ze wstrząsami każdego roku. Jest to poważny stan, który może uszkodzić mózg. Wstrząs mózgu może powodować objawy takie jak zawroty, bóle głowy, utrata koordynacji i nudności. Objawy te mogą utrzymywać się przez kilka dni lub nawet tygodni po wypadku. Ciancaglini niedawno przemawiał do grupy w Ithaca College na temat urazów głowy w sporcie. Mówi, że edukacja jest pierwszym krokiem do zminimalizowania wpływu wstrząsu mózgu na bokserów. W swoim przemówieniu podkreślił znaczenie zmiany ciężkich ciosów na lżejsze.

Badanie przeprowadzone przez National Institutes of Health oszacowało, że około 1,7 miliona osób w Stanach Zjednoczonych cierpi każdego roku z powodu wstrząsu mózgu związanego ze sportem. Liczba ta stale rosła w ciągu ostatnich dwóch dekad. Naukowcy przypisują wzrost liczby wstrząśnień mózgu większej liczbie uderzeń wstrząsowych i lepszym technologiom wykrywania wstrząśnień.

Najczęstszą przyczyną wstrząśnień mózgu w boksie są urazy głowy. Wstrząs mózgu może powodować u danej osoby upośledzenie umysłowe, w tym utratę pamięci, zaburzoną ocenę sytuacji i kontrolę impulsów. Może również prowadzić do zaburzeń psychicznych, w tym demencji i parkinsonizmu. Objawy wstrząsu u bokserów mogą być łagodne lub ciężkie.

Laceracje

Jednym z najczęstszych urazów doznawanych przez bokserów jest laceracja, która powstaje w momencie rozdarcia skóry lub tkanki podskórnej. Ranie towarzyszy zazwyczaj krwawienie. Ten rodzaj urazu wygląda bardzo dramatycznie na ringu. Często bokser będzie potrzebował leczenia przy ringu, aby zatrzymać krwawienie i zapobiec dalszym uszkodzeniom.

Naukowcy stwierdzili, że prawie dwie trzecie obrażeń odniesionych przez bokserów to rany lub otwarte rany. Najczęstszym miejscem występowania ran była głowa i twarz. Ponad połowa z tych urazów wymagała pobytu w szpitalu. Ponadto, ponad połowa wszystkich kontuzjowanych bokserów przegrała walkę. Co więcej, duży odsetek narażonych na urazy walk został rozstrzygnięty przez nokaut lub techniczny nokaut.

Choć siniaki są mniej bolesne niż skaleczenia, to nadal nie są przyjemne. Mogą one wystąpić w każdym miejscu, w którym ląduje cios, ale częściej występują w głowie. Mimo że bokserzy amatorzy i zawodowi noszą ochronne nakrycia głowy, nadal istnieje duże ryzyko powstania siniaków. Jak każde skaleczenie, siniak wymaga czasu, aby się zagoić, ale zimne okłady lub lód zawinięty w ręcznik herbaciany mogą pomóc złagodzić ból.

Bokserzy mogą również cierpieć z powodu złamania kości śródręcza. Kości, które biegną od nadgarstka do palców nazywane są kośćmi śródręcza. Ten uraz zazwyczaj dotyka kości pod małym palcem i palcem serdecznym, ale może również wpłynąć na kości w szczęce lub nosie. Ten rodzaj złamania powoduje ból, obrzęk i zasinienie, a w przypadku poważnego urazu może być konieczna operacja.

Rozerwanie mankietu rotatorów

Podczas gdy wiele osób może powrócić do zdrowia po niewielkim rozerwaniu mankietu rotatorów, poważniejsze przypadki będą wymagały operacji w celu naprawy uszkodzenia. Chociaż mankiet rotatorów jest bardzo silnym więzadłem, może stać się słaby, jeśli nie jest odpowiednio wypoczęty. W związku z tym ważne jest, aby zadbać o niego natychmiast po kontuzji, aby uniknąć dalszych uszkodzeń.

Uraz mankietu rotatorów może powodować ból i trudności z uniesieniem ręki nad głowę, wyciągnięciem ręki w bok, a nawet z wykonywaniem prostych codziennych czynności. Bólowi towarzyszy zaczerwienienie, tkliwość i obrzęk wokół stawu barkowego. Osoba cierpiąca na uraz mankietu rotatorów może również odczuwać sztywność w stawie barkowym. Sztywność ta jest czasem określana jako “zamrożony bark”.

Zerwanie mankietu rotatorów wpływa na mięśnie, które mocują łopatkę do głowy kości ramiennej, czyli kuli stawu kulistego. Mięśnie te stabilizują bark i umożliwiają większym mięśniom odsuwanie ramienia od ciała. Naderwanie mankietu rotatorów może powodować ból, który promieniuje od ciała, utrudniając zadawanie ciosów.

Rozcięcia na twarzy

Stłuczenia i rozcięcia na twarzy są częstymi urazami doznawanymi przez zawodników boksu. Mogą mieć różny stopień nasilenia, od drobnych skaleczeń do poważnych ran. Są one spowodowane otrzymaniem ciosu lub kontaktem z nierówną powierzchnią. Najczęstsze miejsca, które ulegają urazom podczas walki to okolice twarzy i oczu. Ważne jest, aby nosić nakrycie głowy, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia ran. Można również zmniejszyć szanse na powstanie siniaków stosując zimne okłady lub lód zawinięty w ręcznik do herbaty.

Złamanie oczodołu to złamanie jednej z kości w oczodole. Złamanie może powodować ból i może wymagać wykonania zdjęcia rentgenowskiego. Może wymagać operacji w celu wyrównania złamanych kości. Czas powrotu do zdrowia wynosi od 6 do 10 tygodni. W tym czasie bokser będzie miał ograniczony chwyt i może nie być w stanie pracować tak dobrze jak przed walką.

Inne częste urazy doznawane przez bokserów to rozcięcia i siniaki na twarzy. Oprócz rozcięć, bokser może również doznać obrażeń rąk i nosa. Ciosy w twarz są nielegalne na każdym poziomie, więc ważne jest, aby nosić ochronne nakrycie głowy podczas zawodów. Innym częstym urazem jest zwichnięcie lub naciągnięcie mięśni i więzadeł, zazwyczaj w kostkach, nadgarstkach i plecach.

Krwawienie

Bokserzy codziennie narażeni są na urazy, w tym krwawiące. Jednym z najczęstszych jest krwawienie z nosa, które może wystąpić w wyniku uderzenia w nos. W ciężkich przypadkach krew może spływać po tylnej części gardła i powodować skrzepy, które mogą przeszkadzać w oddychaniu. Dlatego też bezpieczeństwo boksera jest najważniejszym czynnikiem w opiece medycznej na ringu.

Najczęstszy rodzaj skaleczeń bokserskich występuje na występie kostnym na głowie. Mogą być one spowodowane przez kolano głowy, rękawice lub bezpośredni cios. W niektórych przypadkach dochodzi do rozerwania skóry. Kościste występy mogą obejmować kości policzkowe, brwi lub inne elementy twarzy. Cięcia w tych miejscach powodują przerwanie naczyń krwionośnych, a krew wycieka z rany.

Innym rodzajem urazu głowy doznawanym przez bokserów jest wstrząs mózgu. Uraz ten może spowodować tymczasowe lub trwałe uszkodzenie głowy. Jeśli się powtarza, może prowadzić do zagrażającego życiu obrzęku mózgu. Powtarzające się wstrząsy mogą prowadzić do stanu zwanego przewlekłą encefalopatią urazową.

Urazy nadgarstka

Urazy nadgarstka są powszechne wśród bokserów, zwłaszcza tych, którzy uderzają i tupią rękami. W przypadku prawidłowego leczenia bokserzy mogą w pełni wyzdrowieć i mieć tylko kilka, jeśli w ogóle, długoterminowych problemów. Jednakże, stan ten jest podatny na komplikacje.

Złamanie szyjki 5. kości śródręcza jest częstą przyczyną tego urazu w rękach bokserów. Kość śródręcza łączy kości palców i nadgarstka. Złamanie boksera występuje na szyjce kości śródręcza, w pobliżu knykci. Może wystąpić na każdym palcu, ale najczęściej dotyka piątego palca.

Innym częstym urazem nadgarstka jest wyrostek nadgarstka, który charakteryzuje się bolesnym guzkiem na grzbiecie ręki. Występuje on w miejscu połączenia kości śródręcza i nadgarstka. Z czasem urazy szefostwa nadgarstka prowadzą do zapalenia stawów, luźności więzadeł stawowych i nadprodukcji tkanki kostnej. Ogólnie rzecz biorąc, pierwszym leczeniem urazu nadgarstka u boksera jest R.I.C.E., z dodatkowym leczeniem, takim jak szynowanie i leki przeciwbólowe.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *