Przed czym chronią ochraniacze bokserskie?

Na jakie kontuzje cierpią bokserzy?

Istnieje kilka rodzajów ochraniaczy bokserskich. Zapewniają one ochronę przed wstrząsami mózgu i innymi urazami często występującymi w sportach kontaktowych, a także urazami twarzy i ranami. Najbardziej skutecznym typem jest klasyczny ochraniacz na faule, który obejmuje pachwiny i biodra. Ważne jest, aby nosić jeden, gdy rzucasz pełne ciosy mocy.

Ochrona przed wstrząsem

Boks jest jednym z najbardziej niebezpiecznych sportów dla wstrząsów, z szacunkową 90 procent bokserów cierpiących na wstrząs mózgu w pewnym momencie ich kariery. Wstrząśnienie mózgu występuje, gdy mózg zostaje uderzony o bok czaszki, często powodując jego stłuczenie. Chociaż wstrząsy mózgu są często mylone z niewielkimi bólami głowy, są one niezwykle niebezpieczne i należy ich unikać za wszelką cenę. Jeśli Ty lub ktoś kogo znasz cierpi na wstrząs mózgu, natychmiast przestań grać!

Bokserskie nakrycie głowy chroni głowę przed nagłym wstrząsem wywołanym uderzeniem w głowę. Noszą je zarówno bokserzy amatorzy, jak i zawodowi. Bokserzy olimpijscy używali nakryć głowy do 2016 roku, kiedy to usunęli je na rzecz bardziej ochronnego podejścia. Chociaż opinie na temat bezpieczeństwa nakryć głowy są nadal podzielone, badania wykazały, że mogą one pomóc w zapobieganiu wstrząsom, a nawet długotrwałym urazom mózgu. Jeśli jesteś bokserem amatorem i rozważasz używanie nakryć głowy, ważne jest, aby zrobić swoje badania i przestrzegać zalecanych wytycznych.

Chociaż nie ma zbyt wielu badań na poparcie tezy, że boks bez nakryć głowy jest bezpieczniejszy, naukowcy doszli do wniosku, że ochraniacze głowy pomagają zmniejszyć ryzyko wstrząsu mózgu poprzez ochronę głowy przed pęknięciami czaszki i rozcięciami twarzy. Ponadto badacze wykazali, że usunięcie osłon głowy może zwiększyć ryzyko wstrząsu mózgu w boksie. Niemniej jednak, ostatni przegląd systematyczny sugeruje, że wstrząsy mózgu występują w boksie niezależnie od nakrycia głowy. Naukowcy szukają sposobów na zminimalizowanie ryzyka wstrząsu mózgu poprzez zmniejszenie częstotliwości uderzeń w głowę.

Podczas gdy bokserskie nakrycia głowy mogą chronić głowę przed skaleczeniami i siniakami, nie mogą zapobiec wstrząśnieniom mózgu. Siła ciosu zawsze jednak przewyższy możliwości ochronne nakrycia głowy. Bokser może zapaść w śpiączkę. Może to spowodować trwałe uszkodzenie mózgu. Z tego powodu nakrycia głowy nie są używane przez bokserów olimpijskich i nadal nie udowodniono, że pomagają one zapobiegać urazom mózgu.

Ochrona przed skaleczeniami

Ochraniacze bokserskie mają za zadanie chronić głowę i twarz przed skaleczeniami. Używanie ochraniaczy na głowę może zapobiegać takim urazom jak rany, wstrząsy i urazowe uszkodzenia mózgu. Ostatni przegląd 39 badań wykazał, że ochraniacze głowy były skuteczne w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia ran. Ponadto mogą one zapobiegać obrażeniom takim jak pęknięcia czaszki i traumatyczne urazy mózgu. Jednak większość badań opierała się na dowodach pośrednich, raportach własnych i technikach obserwacyjnych. Były one również oparte na małych i niereprezentatywnych próbach. Ponadto, bardzo niewiele badań dotyczących boksu rekreacyjnego obejmowało randomizowane badania kontrolne. Dlatego ważne jest, aby nadal monitorować wskaźniki urazów wśród bokserów.

Ochrona przed urazami twarzy

Ochraniacze bokserskie są ważnym elementem wyposażenia boksera, ponieważ chronią twarz przed urazami i otarciami. Produkty te są bardzo wygodne i pomagają chronić twarz podczas gry. Wiele z tych produktów ma podszewkę z pianki o wysokiej gęstości dla dodatkowej ochrony przed uderzeniami. Są one również oddychające, co pomoże Ci zachować chłód i komfort. Muszle uszne w tych produktach są również wyprofilowane, aby chronić uszy przed uderzeniami.

Najczęstszym urazem w boksie jest rozcięcie lub skaleczenie. Cios w twarz może pozostawić rozcięcie, które może być bardzo bolesne. Na szczęście, te urazy szybko się goją przy niewielkiej pomocy medycznej lub bez niej, ale jeśli są poważne, powinieneś szukać pomocy medycznej. Jeśli masz otwartą ranę na twarzy, powinieneś unikać boksu, dopóki rana nie zostanie całkowicie wyleczona. Otrzymanie drugiego ciosu w te uszkodzone tkanki tylko pogorszy szkody.

Istnieje również ryzyko wstrząsu mózgu. Ponad 90 procent bokserów dozna wstrząsu mózgu w pewnym momencie swojej kariery, a młodzież jest szczególnie podatna na wstrząsy. Powtarzające się wstrząsy mogą spowodować przewlekłą encefalopatię urazową, czyli “mózg boksera”. Stan ten w dłuższej perspektywie może powodować depresję, lęki i demencję. Dlatego należy koniecznie zabezpieczyć się bokserskim ochraniaczem głowy.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *