Najczęstsze kontuzje biegowe

Najczęstsze kontuzje biegowe

Biegacze są podatni na wiele wspólnych kontuzji biegowych. Obejmują one zapalenie ścięgna Achillesa, Plantar fasciitis, Shin splints i złamania stresowe. Urazy te są bardzo powszechne, od 40 do 60 procent wszystkich biegaczy cierpi na jakiś rodzaj urazu każdego roku.

Zapalenie ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa, znane również jako zapalenie ścięgna, jest częstym urazem biegowym. Występuje w ścięgnie Achillesa, najdłuższym ścięgnie w ciele. Ścięgno to jest narażone na działanie różnych sił i jest szczególnie podatne na urazy wraz z wiekiem i wzrostem poziomu aktywności fizycznej. Ponadto, uraz ten ma tendencję do uderzania mężczyzn częściej niż kobiet i jest najbardziej powszechny u mężczyzn po 30 roku życia. Objawy zwykle zaczynają się od tępego bólu ścięgna, który nasila się wraz z prędkością biegu, biegiem pod górę lub podczas używania butów na niskim obcasie.

Istnieją dwa rodzaje zapalenia ścięgna Achillesa: insercyjne i nieinsercyjne. Pierwsze z nich charakteryzuje się stanem zapalnym ścięgna, który powoduje ból i obrzęk. Stan zapalny może również prowadzić do mikroskopijnych zwyrodnień. Oprócz bólu, zapalenie ścięgna jest objawem poważniejszego problemu, zwanego tendinopatią. Jeśli masz zapalenie ścięgna Achillesa, pierwszym krokiem jest jak najszybsze zwrócenie się do lekarza.

Ogólnie rzecz biorąc, uraz ten można leczyć za pomocą dostępnych bez recepty środków przeciwbólowych lub leków przeciwzapalnych. Jeśli jednak masz uporczywy ból, powinieneś skonsultować się z lekarzem lub fizykoterapeutą w celu bardziej kompleksowego leczenia. W międzyczasie odpoczynek w miejscu dotkniętym chorobą i noszenie odpowiedniego obuwia pomoże rozproszyć nacisk związany z przenoszeniem ciężaru ciała i zmniejszyć ból.

Utrzymywanie kostek w dobrej kondycji jest kluczowe w zapobieganiu zapaleniu ścięgna Achillesa. Unikaj biegania w butach na niskim obcasie, w butach z kolcami i w butach wyścigowych, które mogą podrażniać wstawkę ścięgna.

Plantar fasciitis

Plantar fasciitis jest częstym urazem biegowym, który dotyka ludzi w każdym wieku i o różnym stopniu sprawności. Stan ten może rozwinąć się z powodu wielu czynników, w tym nadwagi lub długiej pracy na stojąco. Jednak ze względu na siłę biegania, biegacze są również bardziej narażeni na wystąpienie tego schorzenia. Biegacze powinni podjąć kroki, aby zapobiec temu, zaczynając od ich obuwia. Powinni unikać noszenia męskich lub damskich butów, które są mało wspierające.

Leczenie plantar fasciitis często rozpoczyna się od środków zachowawczych, w tym leków przeciwzapalnych i stosowania lodu. W niektórych przypadkach lekarz może również zalecić terapię falą uderzeniową lub osocze bogatopłytkowe (PRP), które jest rodzajem osocza z krwi, które jest wstrzykiwane do powięzi. Czasami konieczna jest operacja, ale powinna być ona wykonywana tylko w ostateczności.

Objawy zapalenia powięzi podeszwowej obejmują kłujący ból w łuku stopy, zwykle przy pięcie. Ból zazwyczaj ustępuje wraz z ruchem, ale może powrócić, jeśli stoisz lub siedzisz przez dłuższy czas. Ten bolesny stan jest spowodowany zapaleniem powięzi podeszwowej, grubego pasma tkanki, które łączy kość piętową z podstawą palców.

Złamania stresowe to małe pęknięcia kości spowodowane powtarzającym się stresem lub nadmierną eksploatacją. Najczęściej występują w dolnej części nogi i okolicy pięty. Lekarz zdiagnozuje złamania naprężeniowe za pomocą zdjęcia rentgenowskiego. Leczenie trwa zazwyczaj od sześciu do ośmiu tygodni. Podczas rekonwalescencji mogą być potrzebne kule lub gips.

Innym częstym urazem jest zapalenie ścięgna Achillesa. Możesz zauważyć ból w pięcie, ale ból ten ustąpi po kilku minutach biegu. Może również wystąpić obrzęk w tym miejscu.

Shin splints

Shin splints to częsty uraz, który występuje po wewnętrznej stronie dolnej części nogi powyżej kostki. Mogą być bolesne i zwiększać swoją intensywność, gdy podwijasz kostkę do środka lub stajesz na palcach. Jeśli uważasz, że możesz mieć ten uraz, ważne jest, aby zobaczyć się z lekarzem. W wielu przypadkach do zdiagnozowania problemu niezbędne będą zdjęcia rentgenowskie. W międzyczasie powinieneś ograniczyć swoją aktywność, dopóki ból nie ustąpi.

Shin splints to bolesny i frustrujący uraz, który może uniemożliwić bieganie. Istnieje wiele różnych przyczyn powstawania shin splints, w tym nadużywanie i niewłaściwa technika biegania. Niektóre z najczęstszych przyczyn są związane z mięśniami i kośćmi, co sprawia, że właściwa diagnoza ma kluczowe znaczenie.

Lekarz może zdiagnozować shin splints za pomocą zaawansowanych badań obrazowych. Splint goleni powoduje ból na całej długości goleni, podczas gdy złamanie stresowe powoduje punktową tkliwość w jednym miejscu. Na szczęście, shin splints są znacznie mniej bolesne niż stress fractures i zazwyczaj ustępują same po rozgrzewce.

Najważniejszym sposobem leczenia shin splints jest nie bieganie zbyt często. Chociaż ból związany z bieganiem jest naturalną częścią mechanizmu obronnego organizmu, nadmierne bieganie może przeciążyć golenie i doprowadzić do przewlekłego bólu. Biegacze powinni wymieniać swoje buty co 350-500 mil, a osoby z płaskim łukiem powinny rozważyć noszenie podpórek lub wkładek amortyzujących.

Leki przeciwzapalne bez recepty i naturalne środki przeciwzapalne mogą pomóc w zmniejszeniu bólu i obrzęku. Pomocna może być również kurkuma. Osoby cierpiące na shin splints powinny unikać twardych powierzchni, biegania po górach i dużych przebiegów do czasu ustąpienia bólu. Po ustąpieniu bólu, osoba cierpiąca powinna stopniowo wracać do swoich regularnych treningów. Fizjoterapeuta może pomóc w procesie rekonwalescencji, przepisując konkretne ćwiczenia ukierunkowane na słaby obszar.

Złamania stresowe

Złamanie stresowe występuje, gdy kości są rozciągane podczas aktywności fizycznej, takiej jak bieganie. Może to być bardzo bolesne, a kość może ulec złamaniu. W ciężkich przypadkach może to nawet wymagać operacji. W większości przypadków do złamania dochodzi w stopie lub nodze. Jeśli obawiasz się, że możesz mieć złamanie stresowe, zrób sobie przerwę w bieganiu i jak najszybciej udaj się do lekarza.

Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, jeśli czujesz ból, jest odpoczynek. Pozwoli to na zmniejszenie obrzęku. Zastosuj lód na dotkniętym obszarze. Pomocny jest również ucisk. Podniesienie chorej stopy lub nogi za pomocą poduszki może również pomóc w złagodzeniu bólu. Jeśli ból utrzymuje się, weź paracetamol. Lekarz może zalecić program terapii fizycznej.

Osoby wykonujące przez dłuższy czas czynności o dużym natężeniu, takie jak bieganie na bieżni, mogą być narażone na ryzyko złamań obciążeniowych. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy zbyt szybko zwiększają dystans lub przechodzą na bardziej intensywne treningi. Dlatego tak ważny jest odpowiedni odpoczynek pomiędzy sesjami biegowymi oraz zmiana butów do biegania. Ponadto źle dopasowane obuwie może zwiększyć ryzyko wystąpienia złamań naprężeniowych.

Złamania naprężeniowe powstają, gdy mięśnie ciała są nadmiernie obciążone. Powtarzające się uderzenia w ten sam obszar powodują mikroskopijne uszkodzenia kości. Kości potrzebują wtedy czasu, by przystosować się do tej siły, zanim będą mogły się naprawić. Jeśli ten proces zostanie przerwany, złamanie stresowe może stać się poważniejszym urazem.

Jeśli martwisz się o złamania stresowe, powinieneś porozmawiać z profesjonalistą medycznym. Fizykoterapeuta może pomóc Ci w zapobieganiu im, zanim do nich dojdzie. Stosując te wskazówki, możesz pomóc uniknąć złamań stresowych i przyspieszyć powrót do zdrowia. Korzystne może okazać się uzupełnienie treningu biegowego o trening przekrojowy i podnoszenie ciężarów.

Kolano biegacza

Bolesne, bolące kolano to jeden z najczęstszych urazów, jakich doświadczają biegacze. Jest on spowodowany nadmiernym naciskiem na chrząstkę stawową stawu kolanowego. Ból może być ostry lub tępy i może nasilać się podczas ćwiczeń. Kolano biegacza może być spowodowane nadmierną eksploatacją, nieprawidłowym ustawieniem lub kombinacją tych czynników.

Jeśli odczuwasz ból podczas biegania, zgłoś się do lekarza na badanie. Fizykoterapeuta może pomóc Ci znaleźć najlepsze ćwiczenia rehabilitacyjne dla Twojego konkretnego schorzenia. Wzmocnienie kolan może pomóc zmniejszyć ból i przyspieszyć powrót do zdrowia. Wzmocnienie mięśni nóg pomoże również zapobiec przyszłym wystąpieniom kolana biegacza.

Rozdarcie łąkotki jest urazem kolana. Uszkodzenie łąkotek, struktur absorbujących wstrząsy w kolanie, może powodować ból podczas biegania, zginania i kucania. Ponadto, możesz zauważyć uczucie blokady w kolanie.

Zespół bólowy rzepki jest jednym z najczęstszych urazów, jakich doświadczają biegacze. Około 20 do 22 procent biegaczy cierpi z powodu tego urazu. Przyczyny są często wieloczynnikowe, z czynnikami obejmującymi brak równowagi mięśniowej i nieprawidłowości strukturalne. Niektóre osoby rozwijają również kompensacyjne ruchy bioder, takie jak zwiększone przywodzenie i rotacja wewnętrzna biodra.

Urazy podczas biegania są powszechne i mogą się zdarzyć z wielu powodów. Nawet doświadczeni biegacze mogą nabawić się kontuzji przez nadmierny wysiłek. Najlepszym sposobem na uniknięcie cierpienia z powodu tego urazu jest słuchanie swojego ciała i korygowanie wszelkich zauważonych nieprawidłowości. Właściwa technika i odpowiedni sprzęt do biegania mogą zapobiec tej kontuzji w pierwszej kolejności. Rozpoznając i zajmując się urazem jak tylko się pojawi, możesz uniknąć tego bolesnego stanu i kontynuować bieganie.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *