Back Pain Just Above Your Buttocks After Running Could Be Sciatica

Back Pain Just Above Your Buttocks After Running Could Be Sciatica

Lekarz może wykonać rentgen kręgosłupa i MRI, aby zdiagnozować problem. Te testy mogą wykryć ostrogi kostne, guzy i inne warunki, które mogą naciskać na nerw kulszowy. Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny mogą również wykazać, czy dysk uległ przepuklinie lub pęknięciu. Jeśli dysk uległ przepuklinie, obrazy pomogą zidentyfikować przyczynę nacisku na nerw. Inne testy mogą obejmować badania prędkości przewodzenia nerwów i mielogram.

Zapalenie stawu biodrowego

Prawdopodobnie słyszałeś o zapaleniu stawu biodrowego, ale czy wiesz, co to jest? Może to być bardzo bolesny stan. Zazwyczaj dotyczy obu bioder. W niektórych przypadkach ból może dotyczyć tylko jednego stawu, a stan ten znany jest jako łuszczycowe zapalenie stawów. Niezależnie od rodzaju zapalenia stawów, jest to bolesny stan, który dotyka ludzi w średnim wieku.

Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego jest spowodowana chorobą podstawową, a ból zwykle nasila się podczas aktywności. W niektórych przypadkach pacjenci mogą mieć trudności z chodzeniem lub wchodzeniem po schodach. Niektóre przypadki mogą jednak występować w spoczynku bez wyraźnej przyczyny. W każdym przypadku należy zwrócić się do lekarza, nawet jeśli ból jest łagodny. Jeśli odczuwasz przewlekły ból biodra lub jeśli towarzyszą mu inne objawy, powinieneś jak najszybciej udać się do lekarza. W ciężkich przypadkach najlepiej udać się na pogotowie.

Lekarz może zalecić wykonanie rezonansu magnetycznego, jeśli odczuwa Pani/Pan zwiększony ból podczas chodzenia lub biegania. Ból spowodowany chorobą zwyrodnieniową stawu biodrowego może również powodować, że będziesz chodzić z utykaniem. Objawy tego schorzenia mogą być również wynikiem rwy kulszowej, dlatego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.

Inne objawy rwy kulszowej obejmują ostre strzelające bóle w pośladkach. W niektórych przypadkach bólowi może towarzyszyć również uczucie pieczenia lub mrowienia w nogach. Może również wystąpić ból w stawie krzyżowo-biodrowym lub wewnętrznej stronie stawu biodrowego.

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest powszechnie występującym schorzeniem polegającym na zużyciu stawu biodrowego. Jest to choroba, która zazwyczaj dotyka osoby starsze, ale może również dotyczyć osób młodych. Chociaż nie jest znane lekarstwo, istnieją sposoby na zminimalizowanie jej skutków.

Stenoza kręgosłupa

Jeśli odczuwasz przewlekły ból pleców, być może cierpisz na stenozę kręgosłupa. Może to utrudnić Ci wykonywanie ćwiczeń i pozostanie aktywnym. Stenozę kręgosłupa można jednak leczyć. Fizykoterapia może pomóc Ci wzmocnić kręgosłup i zwiększyć jego elastyczność. Stosowanie ciepłych lub zimnych okładów na chore miejsce może pomóc w złagodzeniu niektórych dolegliwości.

To schorzenie kręgosłupa może dotyczyć każdej jego części, choć najczęściej występuje w odcinku lędźwiowym. Jest to spowodowane zwężeniem kanału kręgowego, który naciska na nerwy rdzeniowe. Powoduje to stan zapalny i osłabienie. Niektórzy pacjenci rozwijają objawy stopniowo, podczas gdy inni rozwijają je nagle. Objawy różnią się w zależności od osoby i mogą występować w plecach, szyi, ramionach i rękach.

Osoby ze zwężeniem kręgosłupa mogą odczuwać ból i drętwienie jednej nogi po bieganiu lub chodzeniu. Mogą również odczuwać ból podczas pochylania się do przodu lub stania przez dłuższy czas. W niektórych przypadkach ból jest tak silny, że osoba cierpiąca może stracić kontrolę nad pęcherzem lub jelitami. Jeśli choroba nie jest leczona, może prowadzić do trwałego paraliżu.

Lekarz powinien być w stanie zdiagnozować rwę kulszową poprzez badanie fizyczne. Może być ona spowodowana przepukliną dysku. W niektórych przypadkach materiał amortyzujący wewnątrz dysku uciska korzeń nerwowy. W innych przypadkach przyczyną może być guz rosnący w pobliżu kręgosłupa. Gdy guz uciska nerw kulszowy, może upośledzać jego funkcję, sprawiając, że staje się on bolesny i nieefektywny.

Operacja może złagodzić ból i zapobiec dalszym uszkodzeniom. Może ona usunąć wybrzuszony dysk lub część kości kręgu, aby zmniejszyć nacisk na nerwy rdzeniowe. W niektórych przypadkach chirurdzy mogą połączyć kości kręgosłupa, aby stworzyć więcej miejsca dla nerwów rdzeniowych. Jednakże, operacja ta może spowodować sztywność i zapalenie stawów w obszarze powyżej lub poniżej połączonego kręgosłupa.

Przepuklina dysku

Przepuklina dysku w plecach, tuż nad pośladkami, może powodować wiele różnych objawów, w tym ostry, bolesny ból. Bólowi temu może towarzyszyć również drętwienie i mrowienie. Może być szczególnie silny, gdy próbujesz wyciągnąć nogi lub położyć się twarzą w dół. W zależności od tego, gdzie zlokalizowany jest ból, może on trwać przez tygodnie, a nawet miesiące. Najczęstszą przyczyną jest pęknięty dysk, ale może być również spowodowany zsunięciem się dysku, zapaleniem mięśnia lub zwężeniem kanału kręgowego.

W większości przypadków przepuklina dysku nie wymaga operacji i może być leczona zachowawczo. Leczenie może obejmować odpoczynek, leki, fizykoterapię, hydroterapię i manipulacje chiropraktyczne. Większość osób odczuwa poprawę w zakresie objawów po poddaniu się leczeniu zachowawczemu.

Przepuklina dysku może wystąpić w każdej części kręgosłupa, ale częściej występuje w dolnej części pleców i okolicy lędźwiowej. W zależności od umiejscowienia dysku, przepuklina może uciskać nerw kulszowy. U około jednej na pięć osób w pewnym momencie życia pojawia się przepuklina dysku w plecach. Około 25 procent osób dotkniętych tym problemem doświadcza objawów trwających sześć tygodni lub dłużej.

Opcje leczenia przepukliny dysku w plecach tuż nad pośladkami po ćwiczeniach obejmują dostępne bez recepty środki przeciwbólowe i niesteroidowe leki przeciwzapalne. Może być również zalecany zastrzyk sterydowy lub fizykoterapia. Jeśli leczenie zachowawcze nie przynosi efektów, chirurg przeprowadzi operację.

Rwa kulszowa jest zwykle wynikiem przepukliny dysku, ale może być również spowodowana skurczami mięśnia piriformis. Najczęstsze objawy rwy kulszowej to ból pleców i nóg, w tym uczucie strzelania i osłabienie. W ciężkich przypadkach, ból może wpływać na zdolność zginania kolana.

Zespół cieśni nadgarstka

Jeśli po bieganiu odczuwasz ból pleców tuż nad pośladkami, może to być objaw zespołu cieśni nadgarstka. To powszechne schorzenie dotyka dłoni i nadgarstków i może prowadzić do bólu pośladków i nóg. Może być również związane z drętwieniem, osłabieniem lub mrowieniem.

Stan ten wpływa na nerw pośrodkowy, który biegnie od przedramienia do dłoni. Gdy nerw jest uciskany, może to prowadzić do szeregu objawów, w tym drętwienia po stronie dłoniowej i mrowienia w pierwszych trzech palcach. Może być również spowodowany przez inne czynniki, takie jak cukrzyca, ciąża lub choroba tarczycy.

Przepuklina krążków to kolejna możliwość. Te przepuklinowe dyski mogą naciskać na pobliskie nerwy i powodować ból, w tym nerw kulszowy. Na szczęście, Protokoły DRS mogą pomóc pacjentom w szybkim wyleczeniu i powrocie do normalnego ruchu.

Ból w dolnej części pleców może być również spowodowany radikulopatią. Ten stan jest spowodowany, gdy korzeń nerwowy w kręgosłupie jest uszkodzony. Stan ten może być spowodowany skurczem mięśni lub wystającym dyskiem. Objawy obejmują promieniujący ból, drętwienie, mrowienie i osłabienie mięśni w dotkniętym obszarze. W większości przypadków objawy ustępują samoistnie w ciągu kilku tygodni. Do zdiagnozowania tego stanu nie są wymagane żadne badania obrazowe.

Jeśli cierpisz na ból pleców tuż nad pośladkami, może to być objaw fibromialgii. Fibromialgia jest częstą przyczyną bólu pleców. Powoduje ona zapalenie i ból mięśni, a także może prowadzić do zwyrodnieniowego zapalenia stawów kręgosłupa.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *