Ból pleców tuż nad pośladkami po bieganiu

Ból pleców tuż nad pośladkami po bieganiu

Ból, który odczuwasz w plecach tuż nad pośladkami może być spowodowany napięciem mięśni lub zwykłą dolegliwością. Zazwyczaj można zmniejszyć ból poprzez mniej energiczną aktywność lub podstawowe zabiegi domowe. Jednak jeśli ból utrzymuje się lub jest związany z objawami czerwonej flagi, należy szukać pomocy medycznej.

Symptomy

Ból pleców tuż nad pośladkami może być spowodowane przez kilka różnych warunków. Jednym z najczęstszych jest pęknięty dysk. Kiedy to się dzieje, poduszka w obrębie dysku jest wypychana z kręgosłupa, podrażniając pobliskie nerwy. Inną częstą przyczyną jest zwężenie kanału kręgowego. Wynikający z tego nacisk na pobliskie nerwy może powodować ból i drętwienie.

Jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś tego typu bólu, ważne jest, aby wiedzieć, co go spowodowało. Kręgosłup składa się z bloków konstrukcyjnych zwanych kręgami, które łączą się ze sobą za pomocą stawów. Kiedy te stawy stają się bolesne, Twoje ciało staje się coraz bardziej podatne na urazy. W niektórych przypadkach do bólu może przyczynić się mięsień w dolnej części pleców lub słabe mięśnie brzucha.

Masaż i rozciąganie mogą pomóc złagodzić ból w tym obszarze. Masaż sportowy może również pomóc rozluźnić mięśnie i wspomóc usuwanie produktów odpadowych. Jednak masaż nie powinien być wykonywany w ciągu 72 godzin od urazu. Jak w przypadku każdego rodzaju masażu, najlepiej najpierw skonsultować się z pracownikiem medycznym.

W niektórych przypadkach ból pleców tuż nad pośladkami jest spowodowany urazem, takim jak złamanie lub infekcja. Jeśli trwa on dłużej niż kilka dni, najlepiej odwiedzić lekarza. Jeśli ból nie ustępuje, lekarz może wykonać badania, aby ustalić, jaka jest jego przyczyna. Nieleczony może spowodować trwałe uszkodzenie lub niepełnosprawność.

Bolesne plecy tuż nad pośladkami mogą być spowodowane zespołem mięśnia gruszkowatego, czyli stanem, w którym mięsień gruszkowaty kurczy się, podrażniając pobliski nerw kulszowy. W takim przypadku możesz odczuwać ból pleców również po wejściu po schodach lub długim biegu.

Dzieci mogą również odczuwać ból w plecach. Jest to częsta przyczyna bólu u dzieci, ponieważ zazwyczaj noszą one ciężki plecak. Może to również powodować ból szyi lub ramion. Dzieci, które nie osiągnęły dojrzałości, są również bardziej narażone na infekcje nerek. Infekcje te powodują gorączkę, a ból może się nasilić, jeśli w moczu znajduje się krew.

Leczenie bólu pleców tuż nad pośladkami po bieganiu zwykle skupia się na łagodzeniu objawów schorzenia. Leczenie może obejmować dostępne bez recepty niesteroidowe leki przeciwzapalne, które mogą zmniejszyć ból. Program ćwiczeń wzmacniających może również pomóc zmniejszyć skurcze mięśni.

Przyczyny

Wspólne przyczyny bólu pleców tuż nad pośladkiem mogą wahać się od naprężenia mięśni do bardziej poważnego stanu, rwy kulszowej. Ból jest spowodowany podrażnieniem lub uciskiem nerwu kulszowego, który biegnie od dolnej części kręgosłupa do pośladków. Może to prowadzić do drętwienia lub mrowienia w tym obszarze. Ważne jest, aby szukać pomocy medycznej, jeśli utrzymuje się lub staje się bardziej poważny.

Jednymi z najczęstszych przyczyn bólu pleców są naciągnięcia mięśni, zwichnięcia i przepuklina dysku. Urazy te mogą być spowodowane nadmiernym wysiłkiem lub nagłym ruchem. Bursy, czyli wypełnione płynem worki w pobliżu mięśni, mogą również powodować ból w pośladku.

Zapalenie stawów może również powodować ból w pośladku. Podczas biegu dolna część pleców staje się sztywna i wrażliwa na nacisk. Może to utrudniać zakładanie butów. Artretyzm stawów również może powodować ból, dlatego musisz utrzymywać je w ruchu i podejmować fizykoterapię, aby zachować ich elastyczność. Choroba naczyniowa, która powoduje słabe krążenie krwi, może również prowadzić do bólu pośladków. Stan ten występuje, gdy naczynia krwionośne zatykają się, powodując, że do nóg nie dociera wystarczająca ilość krwi. Ból jest na ogół gorszy, gdy się pochylasz lub odchylasz do tyłu. Może on również prowadzić do utraty włosów lub osłabienia w dolnej części nóg.

Leczenie bólu pleców powinno obejmować odpoczynek, rozciąganie i niesteroidowe leki przeciwzapalne. W przypadku bólu, który trwa dłużej niż sześć tygodni, należy udać się do lekarza na badania kontrolne. Lekarz może zalecić leki przeciwbólowe i ćwiczenia, które pomogą Ci szybciej wrócić do zdrowia. W przypadku bólu, który nie ustępuje, należy również skonsultować się z lekarzem i wykonać zdjęcie rentgenowskie.

W niektórych przypadkach przyczyną może być przepuklina dysku. Kręgosłup składa się z pęczków nerwów, które rozgałęziają się z różnych poziomów kręgosłupa. Dyski tworzące plecy uciskają te nerwy. Aby złagodzić ból spowodowany przepukliną dysku, należy wzmocnić okoliczne mięśnie. Oprócz ćwiczeń wzmacniających należy unikać długotrwałego siedzenia, ponieważ może to prowadzić do złej postawy i urazów.

Zapalenie w stawie krzyżowo-biodrowym może powodować ból w dolnej części pleców, pośladkach i górnej części nóg. Zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych można leczyć za pomocą fizykoterapii. Zapalenie stawów, które dotyczy stawów w całym organizmie, może również powodować ból pleców tuż nad pośladkami. Zapalenie stawów może być spowodowane powtarzającymi się ruchami, nadmiernym wysiłkiem lub infekcją w stawie.

Skręcenie mięśnia jest wynikiem naderwania mięśnia, więzadła lub ścięgna. Najczęściej występuje u początkujących i intensywnie trenujących biegaczy, którzy szybko zwiększają dystans. W skrajnych przypadkach ból może promieniować w dół nogi.

Leczenie

Ból pleców tuż nad pośladkami może być spowodowany różnymi czynnikami, w tym naciągniętym mięśniem lub więzadłem albo schorzeniem dziedzicznym. Na szczęście ból ten jest często łagodzony przez zmianę poziomu aktywności i kilka podstawowych środków pielęgnacji domowej. Jeśli jednak ból nie ustępuje lub występują inne objawy ostrzegawcze, najlepiej udać się do lekarza.

Leczenie bólu pleców tuż nad pośladkami po bieganiu polega na zidentyfikowaniu pierwotnej przyczyny bólu. W niektórych przypadkach ból jest spowodowany zwichnięciem nerwu kulszowego. W takim przypadku leczenie polega na odpoczynku, ucisku i uniesieniu, a także może obejmować ćwiczenia łagodzące ból. W innych przypadkach ból jest spowodowany infekcją w stawie lub urazem.

Jeśli ból utrzymuje się przez kilka tygodni, zaleca się wizytę u lekarza. Lekarz może zasugerować program terapii fizycznej z ćwiczeniami wzmacniającymi rdzeń, rozciąganiem lub masażem. Jeśli te metody nie przynoszą rezultatów, lekarz może zalecić operację. W niektórych przypadkach ból może być spowodowany starym urazem pleców lub przepukliną dysku.

Istnieje wiele metod leczenia bólu pleców, w tym niesteroidowe leki przeciwzapalne, ćwiczenia lub fizykoterapia. Niektóre osoby mogą zdecydować się na leczenie bólu w domu poprzez wykonywanie prostych ćwiczeń i zmianę pozycji, np. siedzenie prosto lub rozciąganie się. Pomocna może być również fizykoterapia, która może poprawić kondycję i siłę rdzenia, a nawet zapobiec powrotowi bólu pleców.

Podczas badania fizykalnego lekarz może być w stanie wykluczyć ucisk rdzenia kręgowego lub inny podstawowy problem medyczny. Może on również zalecić przeprowadzenie historii choroby i zlecić badania obrazowe. Badanie rentgenowskie może pomóc w zdiagnozowaniu nieprawidłowo ustawionych kości lub złamań. Samodzielne środki zaradcze obejmują stosowanie lodu lub gorących okładów, lub stosowanie miejscowego balsamu uśmierzającego ból. Pomocne mogą być również leki przeciwbólowe i odpoczynek.

Leczenie bólu pleców tuż nad pośladkami po biegu polega na znalezieniu przyczyny. Jeśli ból spowodowany jest chorobą zwyrodnieniową stawów, główną przyczyną może być zapalenie chrząstki między kręgami w kręgosłupie. Inne przyczyny obejmują wcześniejsze urazy pleców. Objawy związane z chorobą zwyrodnieniową stawów obejmują ból i sztywność.

Zespół mięśnia prostownika to kolejna przyczyna bólu pleców tuż nad pośladkami, którą można zwalczyć za pomocą ćwiczeń i leków. Ten przyczep mięśnia do nerwu kulszowego może powodować ból. W ciężkich przypadkach konieczna może być operacja. W zależności od przyczyny, leczenie może obejmować fizykoterapię, odpoczynek i leki. Jeśli ból utrzymuje się, może wymagać użycia aparatu ortopedycznego.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *