Ból w śródstopiu po biegu i jak sobie z nim radzić

Ból w śródstopiu po biegu i jak sobie z nim radzić

Nadpronacja

Jeśli biegasz lub chodzisz i czujesz ból w śródstopiu, możesz cierpieć na nadpronację. Jest to nieprawidłowa postawa stopy, która zwiększa ryzyko wystąpienia urazów, w tym płaskostopia i palucha koślawego. Leczenie jest konieczne, aby skorygować nadpronację i zapobiec przyszłym problemom. Aby uzyskać więcej informacji, porozmawiaj z lekarzem lub odwiedź klinikę stóp.

Overpronation występuje, gdy stopa nie absorbuje wstrząsów z chodzenia i biegania prawidłowo. Powoduje to promieniujący ból w całym ciele, a zwłaszcza w stopie. Istnieje kilka sposobów na skorygowanie nadpronacji, w tym rozciąganie i ćwiczenia wzmacniające stopy i ścięgno Achillesa. Jeśli nie jest leczony, ten stan może prowadzić do bólu łuku i innych powiązanych warunków. Stan ten może nawet prowadzić do plantar fasciitis, co jest poważnym problemem.

Leczenie nadpronacji może obejmować zmianę rodzaju noszonych butów do biegania, dodanie niestandardowych wkładek ortopedycznych i wzmocnienie nóg. Te wskazówki mogą pomóc Ci uniknąć urazów i wrócić do biegania z mniejszym bólem i dyskomfortem. Jeśli po bieganiu odczuwasz ból w śródstopiu, lekarz może przepisać but ortopedyczny lub but dopasowany do indywidualnych potrzeb.

Jeśli podejrzewasz nadpronację, jak najszybciej odwiedź lekarza zajmującego się stopami. Istnieje wiele przyczyn tego stanu, ale jedną z najczęstszych jest płaskostopie. W obu przypadkach nadmierna pronacja powoduje obciążenie ścięgien, więzadeł i mięśni stopy. Stan ten jest często wynikiem genetyki lub nadmiernego użytkowania stopy.

Plantar fasciitis

Plantar fasciitis to bolesne schorzenie, które dotyka stopy. Jest ono spowodowane nieprawidłową ruchomością stawu skokowego i słabymi mięśniami. Na szczęście można zapobiec temu schorzeniu stosując odpowiednie ćwiczenia rozciągające i wzmacniające. Opcje leczenia obejmują odpoczynek i leki przeciwzapalne. Interwencje chirurgiczne są opcją w niektórych przypadkach, ale rzadko są konieczne.

Bolesne śródstopie po biegu może być oznaką Plantar Fasciitis. Może być on spowodowany niewłaściwą techniką lub powtarzającym się uderzeniem pięty. Prawidłowa technika biegu pomaga uniknąć nadmiernego rozciągania powięzi podeszwowej. Zła technika zwiększa również siły uderzenia.

Fizjoterapia może być pierwszą linią leczenia. Można ją przeprowadzić w celu zmniejszenia bólu i zwiększenia potencjału leczniczego dotkniętego obszaru. W leczeniu tego schorzenia dostępne są różne metody rozciągania i masażu. Taping i rolowanie są również wspólne zabiegi dla tego stanu. Zastrzyki z kortyzonu są kolejną opcją leczenia, a operacja uwolnienia powięzi podeszwowej jest dostępna w poważniejszych przypadkach.

Staw podtalerzowy znajduje się pomiędzy kością talową a piętową. Jego konstrukcja umożliwia ruch w wielu osiach, ale podstawową osią jest oś przyśrodkowo-boczna. Podczas normalnego cyklu chodu występują liczne drobne ruchy, jednak każde odchylenie we wzorcu uderzenia stopy może powodować znaczne dolegliwości bólowe. W szczególności, nadmierne uderzenia boczne mogą powodować nadmierne obciążenie stawu i naśladować objawy zapalenia powięzi podeszwowej.

Zapalenie ścięgna mięśnia prostownika

Jeśli doznałeś zapalenia ścięgna mięśnia prostownika w stopie po bieganiu lub innej forsownej aktywności, możesz chcieć od razu szukać leczenia. Dobra wiadomość jest taka, że możliwe jest opanowanie tego stanu. Proste czynności, takie jak nieprzesadne rozciąganie stopy, stopniowe budowanie tkanek miękkich i noszenie butów przeznaczonych specjalnie do ćwiczeń, mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia stanu zapalnego i bólu.

Aby ustalić, czy masz zapalenie ścięgna prostownika w stopie, poproś znajomego, aby nacisnął na Twoje palce. Powinieneś poczuć ból, gdy to nastąpi. Jeśli ból nie jest spowodowany ścięgnem prostownika, to prawdopodobnie masz problem z mięśniami łydki. Ciasnota tych mięśni może dodatkowo obciążać kości w stopie, powodując stan zapalny.

Zmiana sposobu sznurowania butów pomoże zmniejszyć nacisk na wierzchnią część stopy. Możesz również zapytać swojego podiatrę o niestandardowe wkładki ortopedyczne. Inną częstą skargą biegaczy jest drętwienie i mrowienie. Może to być spowodowane noszeniem zbyt ciasnych butów lub ciasnych sznurowadeł.

Odpoczynek stopy i stosowanie terapii zimnem pomoże zmniejszyć ból i stan zapalny. Możesz również rozważyć zakup nowych butów do biegania. Twoje starsze buty mogą nie posiadać niezbędnej dla stóp ochrony i tylko pogorszą stan. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Jeśli ból nie ustępuje, być może będziesz musiał używać buta do chodzenia lub poddać się diagnostyce obrazowej.

Metatarsalgia

Ból w śródstopiu może być spowodowany różnymi rzeczami, od napiętych mięśni po zerwane więzadło lub nerw. W takich przypadkach ważna jest wizyta u lekarza. Badanie fizyczne może zdiagnozować przyczynę bólu i określić właściwy plan leczenia. Obrazowanie ultradźwiękowe jest czasami używane do postawienia diagnozy. W większości przypadków ten rodzaj obrazowania nie jest konieczny.

Poważniejszą przyczyną bólu śródstopia po bieganiu jest złamanie stresowe śródstopia, czyli niewielkie pęknięcie jednej z pięciu kości biegnących od kuli stopy do palców. Może ono dotyczyć każdego ze śródstopia, choć biegacze częściej doświadczają bólu w drugim, trzecim lub czwartym śródstopiu.

Złamanie naprężeniowe występuje, gdy kość jest poddawana powtarzającym się obciążeniom. Ból może być ostry, ale zazwyczaj rozwija się powoli. W większości przypadków ten rodzaj urazu jest diagnozowany za pomocą zdjęcia rentgenowskiego, ale nie zawsze jest ono wiarygodne i może nie pokazać się aż do całkowitego wyleczenia złamania. Alternatywnie, lekarz może zalecić wykonanie rezonansu magnetycznego lub skanu kości.

Inną częstą przyczyną bólu stóp po bieganiu jest plantar fasciitis. Ten rodzaj urazu powoduje stan zapalny w powięzi podeszwowej, grubym więzadle pod skórą, które biegnie od kości piętowej do podstawy każdego palca. Nadużywanie tego obszaru, jak również noszenie niewłaściwego obuwia, może spowodować zapalenie powięzi. Na szczęście odpowiednie obuwie, które zapewnia odpowiednie wsparcie, może pomóc w walce z tym schorzeniem.

Stretching

Rozciąganie śródstopia może pomóc złagodzić ból w tej okolicy. Jest to stosunkowo proste rozciąganie i można je wykonywać stojąc, klęcząc lub siedząc. Ważne jest, aby zachować neutralny kręgosłup i utrzymać palce w kontakcie z podłogą. Rozciąganie powinno być powtarzane trzy do czterech razy dziennie.

Biegacze powinni być świadomi znaczenia rozciągania dla swoich stóp. Podczas rozgrzewki przed biegiem należy bezwzględnie rozciągnąć mięśnie i stawy stopy i kostki. Wielu biegaczy pomija rozciąganie stóp, a to może skutkować kontuzją kolana, kostki lub dalszego łańcucha.

Utrzymanie gibkości i elastyczności stóp jest kluczowe w zapobieganiu i leczeniu zapalenia powięzi podeszwowej. Używając ręcznika jako pasa do ćwiczeń, umieść jedną stopę na łuku drugiej i przyciągnij wierzch stopy do siebie. Utrzymaj tę pozycję przez 15 do 30 sekund i powtórz trzy razy. Wykonywanie tego ćwiczenia może złagodzić ból w śródstopiu i zapobiec rozwojowi zapalenia powięzi podeszwowej.

Oprócz łagodzenia bólu, rozciąganie stopy może pomóc w zapobieganiu wielu schorzeniom. Może pomóc zapobiec rozwojowi zapalenia ścięgien, skurczów mięśni i zwichnięć. Pomaga również poprawić równowagę i czujność, a także zwiększa precyzję i dynamikę pracy stopy. Ponadto rozluźniona stopa będzie lepiej funkcjonować niż sztywna, ponieważ odzyska pełny zakres elastyczności mięśni i amplitudy stawów.

Wkładki ortopedyczne

Jeśli po bieganiu odczuwasz ból w śródstopiu, możesz skorzystać z wkładek ortopedycznych. Wkładki ortopedyczne to wykonane na zamówienie urządzenia, które mogą skorygować ustawienie stopy. Lekarz medycyny sportowej może zapewnić wkładki ortopedyczne dostosowane do potrzeb klienta, aby skorygować problemy ze stopami. Podczas procesu odlewania oprzesz stopę na stole i zostanie ona zmierzona. Następnie na stopę zostanie nałożony materiał odlewniczy, który zostanie zdjęty.

Wkładki bez recepty są tańszą alternatywą dla wkładek wykonywanych na zamówienie. Wkładki wykonywane na zamówienie mogą jednak kosztować nawet 450 dolarów, a ich wykonanie zajmuje miesiąc. Ponadto nie zawsze są one bardziej skuteczne niż wkładki dostępne bez recepty. Na przykład wkładki Fascia-bar są niedrogie, a wskaźnik zadowolenia wynosi 90%.

Istnieje kilka przyczyn bólu w śródstopiu po biegu. Pierwszą z nich jest problem biomechaniczny w stopie. Druga to naderwana tkanka, która wpływa na kolumnę przyśrodkową. Jeśli cierpisz na któreś z tych schorzeń, koniecznie zgłoś się na leczenie do fizykoterapeuty lub lekarza w celu ustalenia prawidłowej diagnozy. Często pacjenci opisują ból w śródstopiu jako pieczenie, rwanie lub ciasnotę.

W niektórych przypadkach problem może być spowodowany wadliwym wzorem sznurowania butów. Chociaż może to powodować dyskomfort, zmiana wzoru sznurowania jest skutecznym sposobem na odciążenie górnej części stopy. Podolog może przepisać niestandardowe wkładki ortopedyczne dla osób z tym rodzajem bólu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *