Jakie buty do biegania wybrać

Jakie buty do biegania wybrać

Niezależnie od tego, czy jesteś nowym biegaczem, czy doświadczonym profesjonalistą, kluczowe jest, aby uzyskać odpowiedni rodzaj butów dla swoich stóp. Nowe biegacze muszą przyzwyczaić się do nowych sił, których doświadczają, a znalezienie pary butów z większą amortyzacją może pomóc im płynnie przejść. Początkowo eksperymentuj z kilkoma rodzajami butów, aby określić, który jest najbardziej wygodny.

Lżejsze, mniej amortyzowane buty do biegania

Lżejsze, mniej amortyzowane buty do biegania zapewniają lepsze wrażenia z biegu i mogą zwiększyć ekonomię kroku. Wynika to z mniejszej ilości energii wydatkowanej podczas każdego kroku. Ponadto, wiele z tych butów jest zaprojektowanych z zastrzeżonych pianek, które zwracają więcej energii przy każdym uderzeniu stopy.

Waga i konstrukcja tych butów zależy od Twoich potrzeb. Brooks Beast 20 i Saucony Omni 19 to dwa przykłady lekkich butów do biegania. Do codziennych biegów wystarczy lekki model, ale na dłuższe biegi lub maratony warto zdecydować się na takie z podeszwą środkową o większej objętości.

Przy zakupie butów do biegania biegacze powinni zwrócić baczną uwagę na amortyzację. Jeśli but jest zbyt miękki, może wywołać u biegacza fałszywe poczucie bezpieczeństwa i zwiększyć tempo obciążenia przy uderzeniu. Na przykład, lądowanie blisko ciała powoduje niższy poziom obciążenia niż lądowanie dalej przed ciałem. Buty do biegania z amortyzacją mogą zachęcać biegaczy do nadmiernego rozciągnięcia stopy, co jest szkodliwe dla wydajności. Z kolei lżejsze, mniej amortyzowane buty do biegania zmuszają biegaczy do lądowania bliżej ciała i miękkiego lądowania, co powoduje znaczne zmniejszenie siły uderzenia.

Podeszwa środkowa buta do biegania to materiał znajdujący się pomiędzy górną a dolną częścią buta. Tradycyjnie, materiał ten jest wykonany z pianki EVA lub pianki poliuretanowej. W przeszłości, im bardziej amortyzowany był but, tym bardziej zwiększał swoją wagę. Ale w dzisiejszych czasach producenci obuwia zaczęli projektować lekkie, elastyczne buty. Dzisiejsze minimalistyczne buty do biegania często mają cieńsze podeszwy i jednoczęściową cholewkę z inżynierskiej siatki, aby zmniejszyć wagę i objętość.

Stabilna pięta

Jeśli szukasz butów do biegania ze stabilną piętą, dostępnych jest wiele różnych opcji. Jedną z najważniejszych cech buta stabilizującego jest zdolność do zapewnienia wsparcia tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne. Należy również wybrać but, który jest wygodny i nie ogranicza przepływu krwi w stopie. Przymierz kilka par, aby znaleźć taką, która sprawdzi się w Twoim przypadku. Możesz również kupić buty stabilizujące online. Pamiętaj jednak, aby wybrać markę i model, z którym jesteś zaznajomiony. Jeśli nie, możesz skończyć kupując parę, która jest zbyt duża lub zbyt mała dla twojej stopy.

Innym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest stopień pronacji, jaki posiadasz. Nadmierna pronacja może prowadzić do problemów ze stopą i niestabilności w butach do biegania. Podczas gdy pewna pronacja jest normalna, podwinięcia kostki, które są większe niż 15 stopni są problematyczne i muszą być skorygowane. Buty stabilizacyjne mogą pomóc osobom z nadmierną pronacją.

Buty stabilizujące mogą również pomóc biegaczom w zapobieganiu kontuzjom. Zapobiegają one podwijaniu się stóp do wewnątrz, co jest główną przyczyną shin splints i Achilles tendinitis. Pomimo ich zalet, istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do kontuzji podczas biegania. Dobrym sposobem na ich uniknięcie są regularne ćwiczenia i rozsądne zarządzanie obciążeniem. Dobry program treningu siłowego jest również kluczowy dla zapobiegania urazom.

Solidny zapiętek jest ważny dla utrzymania stabilności w butach do biegania. Pięta jest pierwszą częścią stopy, która ma kontakt z podłożem podczas fazy stance, a pięta jest integralną częścią kontaktu stopy biegnącej z podłożem. Buty do biegania, które mają stabilną piętę, mogą pomóc w zapobieganiu nadmiernej pronacji i supinacji. Może to uszkodzić tylną część buta do biegania i spowodować jego przedwczesne zniszczenie.

Miękkie, elastyczne przedstopie

Buty do biegania z elastycznym materiałem w przedniej części stopy zmniejszają zużycie energii o około 2%, co przekłada się na około 500 mniej kalorii spalonych podczas maratonu. Przednia część buta odgrywa również ważną rolę w poprawie charakterystyki ruchu stawu skokowego. Badacze stwierdzili, że buty z elastycznym przodostopiem miały większą elastyczność przy zginaniu niż buty ze sztywnym materiałem przodostopia, a elastyczność w rejonie przodostopia buta wpływała na zakres ruchu w stawie skokowym.

Aby sprawdzić elastyczność buta, wykręć go. Jeśli łatwo się zgina, środkowa część buta ma niską elastyczność skrętną. Z drugiej strony, jeśli środkowa część jest odporna na skręcanie, but ma wysoką elastyczność skrętną.

Kolejnym czynnikiem, który decyduje o elastyczności przodostopia jest twardość pianki. Twarda podeszwa środkowa ma mniejszą amortyzację niż miękka, a o jakości jazdy w bucie decyduje grubość i twardość podeszwy środkowej. Biegacze mogą wybierać między twardą a miękką podeszwą środkową, w zależności od własnych preferencji. Miękka podeszwa środkowa sprawi, że biegacz będzie czuł się bardziej komfortowo i będzie lepiej reagował.

Dla pacjentów z bólem grzbietu przodostopia dobrym wyborem może być sztywniejsze obuwie na przodostopie. Jednak przednia część buta ma tendencję do zużywania się szybciej niż reszta buta. Dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiedni but dla swoich potrzeb.

Stabilny tył stopy

Wybierając buty do biegania, należy znaleźć parę ze stabilnym tyłem stopy. Oznacza to, że but nie powinien być zbyt wąski z przodu ani zbyt długi w tylnej części stopy. But powinien mieć wystarczająco dużo miejsca, aby palce mogły się w nim poruszać i zginać, nie powodując nadmiernego ruchu tylnej części stopy.

Dostępnych jest wiele rodzajów butów do biegania. Buty stabilizujące to najlepszy wybór dla biegaczy z normalnymi łukami. Buty te zawierają słupki przyśrodkowe lub piankę o dużej gęstości oraz łagodny łuk, który rozciąga się od przodu do tyłu buta. Buty stabilizacyjne oferują umiarkowaną ilość stabilności tylnej części stopy i pozwalają biegaczowi na swobodne poruszanie stopą. Podczas gdy większość ludzi nie wymaga dodatkowej stabilności, buty te mogą zapewnić lekkie wsparcie pronacji, co jest pomocne w niektórych przypadkach.

Płaskostopie to kolejny rodzaj deformacji, który powoduje, że dana osoba ma płaskostopie. Płaskostopie jest spowodowane różnicami w długości nóg lub napięciem mięśniowym po jednej stronie stopy. Mogą również występować z powodu odstającego palucha lub zwiększonego varusowego ustawienia stopy. Węższa podstawa chodu również wskazuje na płaskostopie.

Unikaj ekstremalnych typów butów do biegania

Właściwe obuwie do biegania jest niezbędne do utrzymania zdrowych stóp i zapobiegania wielu schorzeniom stóp. Co więcej, właściwe obuwie chroni organizm przed urazami i problemami zdrowotnymi, których naprawa może być kosztowna. Wybór odpowiedniego buta może być zdradliwy. Większość ludzi wybiera parę na podstawie popularności, wyglądu, odczuć i metki cenowej. Jednak najdroższy model niekoniecznie jest najlepszą opcją dla Ciebie. Istotne jest, aby wybrać buty, które pasują do twoich stóp i rodzaju biegania, które robisz.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *