Z czego wykonane są kije baseballowe?

Z czego wykonane są kije baseballowe?

Istnieje kilka opcji dla kijów baseballowych. Są klon, jesion, brzoza, kompozyt i inne. Przyjrzyjmy się różnym typom i ich różnicom. Jeśli chcesz kupić nowy kij, prawdopodobnie będziesz chciał trzymać się tradycyjnego drewnianego kija. Jeśli jednak szukasz ekologicznej alternatywy, możesz znaleźć nietoperze wykonane z bambusa.

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z akademiabiegania.com.pl

Maple

Maple to gęste drewno, które jest używane do produkcji kijów baseballowych. Ma większą gęstość niż jesion, co czyni go twardszym i pomaga piłce szybciej odbijać się od nietoperza. Kije z drewna klonowego również przenoszą energię na piłkę baseballową z dużą wydajnością. Jednak mają one tendencję do bycia cięższymi niż jesion i mogą być trudniejsze do kontrolowania. Ponadto, zazwyczaj łamią się na dwie części.

Klon jest również gęsty, co daje cięższe odczucia podczas gry. Im większa gęstość, tym bardziej wytrzymały kij baseballowy. Ziarna klonu zwiększają również transfer energii przy uderzeniu, co skutkuje większym popem i większą odległością. Klon oferuje również dodatkową korzyść w postaci możliwości swobodnego sadzenia, co może być dobrodziejstwem zarówno dla środowiska jak i Twojego portfela.

Klon jest najtwardszym drewnem używanym do produkcji kijów baseballowych. Spośród trzech gatunków drewna, klon ma najtwardszą powierzchnię. Z tego powodu klon jest najczęściej używany do produkcji drewnianych kijów. Jednak kije klonowe są droższe od jesionowych. Mają też niższą wilgotność, przez co są mniej giętkie.

Nietoperze klonowe są materiałem wybieranym przez wielu graczy ligi. Joe Carter w 1993 roku wygrał World Series home run używając klonowego kija baseballowego. Barry Bonds również używał kija klonowego w 2001 roku. Od późnych lat 90-tych coraz więcej graczy ligi zaczęło używać kijów klonowych. Podczas gdy kije klonowe nadal kosztują premium, niektóre są tak drogie, jak 100 dolarów. Bambus to kolejny popularny materiał na kije baseballowe, chociaż Major League Baseball nie zatwierdził jeszcze kijów bambusowych. Jednak niektórzy inni producenci produkują teraz bambusowe nietoperze dla graczy na każdym poziomie.

Podczas gdy klon jest najpopularniejszym drewnem do produkcji kijów baseballowych, nie jest to najlepszy wybór dla każdego gracza. Klonowe kije mogą być cięższe niż inne rodzaje drewna i mogą się łatwo złamać.

Jesion

Jesion jest ceniony za swoją trwałość, elastyczność i lekkość, co czyni go idealnym na kije baseballowe. Aby wyprodukować najlepsze kije, jesiony muszą być uprawiane w gęstych kępach, chronione przed wiatrem i muszą rosnąć prosto w kierunku słońca. Osiągnięcie preferowanej średnicy pnia wynoszącej od 14 do 16 cali zajmuje im zwykle od 40 do 50 lat. Z jednego drzewa jesionowego może się urodzić około 60 nietoperzy.

Nietoperze jesionowe są mniej kruche niż drewno klonowe i są bardziej wytrzymałe. Około 25 procent graczy ligi głównej wybiera kije jesionowe. Używane są również przez tysiące amatorów baseballu. Prawdopodobnie wkrótce jesionowe nietoperze staną się baseballową nostalgią. Jesion jest również najmniej kosztownym drewnem na kije baseballowe, więc jest to dobra opcja, jeśli masz budżet.

Klon, brzoza i jesion to dobre opcje na kije baseballowe. Jednak gatunki te są notorycznie trudne do oceny. Laboratorium Produktów Leśnych współpracowało z producentami w celu pozyskania lepszego klonu, co doprowadziło do 50-procentowego spadku liczby złamanych kijów. Oprócz klonu, popularność jako kije baseballowe zyskują również buk europejski i brzoza żółta. Łączą one w sobie trwałość i elastyczność klonu i jesionu.

Pomimo swojej wszechobecności jesion jest zagrożony przez egzotycznego chrząszcza zwanego szmaragdowym kornikiem jesionowym. Chrząszcz ten zniszczył już 50 milionów drzew w lasach wschodnich Stanów Zjednoczonych, zagrażając gajom jesionowym, z których pochodzą kije baseballowe. Jedną z największych firm w tej dziedzinie jest Rawlings, która produkuje kije baseballowe od ponad wieku.

Historycznie, jesion i klon były dwoma najpopularniejszymi gatunkami drewna używanymi do produkcji kijów baseballowych. Oba gatunki drewna są dobre do gry w baseball, ale kije klonowe są lepsze dla wysokiej klasy graczy. Kije klonowe są sztywniejsze i bardziej wytrzymałe niż jesionowe, natomiast jesionowe są bardziej elastyczne i wybaczające błędy.

Birch

Birch jest jednym z najbardziej popularnych materiałów do produkcji kijów baseballowych. Ma podobną gęstość do klonu i jesionu, ale jest znacznie twardsza. Niektórzy ludzie mylą gęstość z wagą, co nie jest prawdą. Podczas gdy klon jest bardzo twardy, gdy jest nowy, brzoza stopniowo mięknie i staje się twardsza w miarę użytkowania. Oprócz trwałości, brzoza ma również dobry flex.

Kije baseballowe są wykonane z żywego drewna, więc odtworzenie kija, który został wykonany wieki temu jest trudnym procesem. Gęstość kłody jest ważna dla określenia równowagi kija. Żółta brzoza jest szczególnie twardym drewnem, a słoje wzrostu są mniej podatne na rozdzielenie w porównaniu do jesionu. Oznacza to, że kij z żółtej brzozy może przetrwać cały sezon baseballowy.

Jesion był jednym z pierwszych rodzajów drewna używanych do produkcji kijów baseballowych i wielu graczy nadal ich używa. Drewno jesionowe jest lżejsze od klonu i jest bardziej przystępne cenowo. Jednak jesionowe kije są bardziej podatne na łuszczenie się i nie wytrzymują tak długo jak klon. Większość dzisiejszych kijów baseballowych jest wykonana z drewna klonowego. Brzoza natomiast plasuje się gdzieś pomiędzy klonem a jesionem.

Chociaż drewno czyni kije bejsbolowe mocniejszymi, klon jest najbardziej wytrzymały. Jest również bardziej gęsty niż inne gatunki drewna, co oznacza, że kije będą trwalsze i dadzą Ci większy pop. Klon jest również drewnem dyfuzyjnym, więc nie złamie się łatwo podczas uderzenia.

kompozytowy

Kompozytowy kij baseballowy jest wykonany z materiałów kompozytowych zamiast z drewna lub aluminium. Materiały używane do produkcji kompozytowych kijów baseballowych to wzmocnione polimery z włókna węglowego. Niektóre kije kompozytowe są wykonane w całości z materiałów kompozytowych, podczas gdy inne zawierają ten materiał tylko w niektórych częściach. Zalety kijów kompozytowych to większa trwałość i lepsza wydajność.

Nietoperze kompozytowe mają tę zaletę, że są lżejsze i lepiej wyważone niż nietoperze metalowe czy drewniane. Pozwala to na osiągnięcie większej prędkości kija i wyższego procentu trafionych piłek. Redukują również ukłucia, które mogą powstać przy zamachu kijami drewnianymi i aluminiowymi. Materiał kompozytowy tworzy również większy sweet spot i ma podobne odczucia do kija drewnianego.

Kompozytowe kije baseballowe są idealne dla graczy, którzy szukają trwałości i szybkości. Można je łatwo wydłużyć bez dodawania dodatkowej wagi i mają większy sweet spot. Są one również idealne dla graczy młodzieżowych i graczy college’u. Jeśli jesteś zainteresowany zakupem kompozytowego kija baseballowego, musisz wiedzieć, czego szukasz.

W przeciwieństwie do drewna, kije kompozytowe są lekkie i mają regulowany ciężar wahadłowy. Lekkość kijów kompozytowych jest pomocna dla graczy kontaktowych, ponieważ zapobiega ukłuciom dłoni. Należy jednak pamiętać, że kompozytowe kije baseballowe wymagają okresu “docierania się”. Potrzeba około 300 do 500 uderzeń, aby kij kompozytowy osiągnął swój pełny potencjał.

Tak jak w przypadku wszystkich kijów baseballowych, kije kompozytowe nie powinny być używane podczas mroźnej lub bardzo zimnej pogody. Zimno może spowodować ich pęknięcie i utratę szczelności. Jeśli tak się stanie, gwarancja może zostać unieważniona. Dodatkowo, niskie temperatury mogą spowodować stwardnienie kulek w kiju.

Aluminium

Materiałem używanym do produkcji kijów baseballowych jest aluminium. Średnica kija baseballowego wynosi zazwyczaj od 2,5 do 2,75 cala. Początkowo kije były wykonywane z drewna, a następnie stopniowo zwiększano ich średnicę. Jednak w 1859 roku Komitet Zarządzający Profesjonalnego Narodowego Stowarzyszenia Baseballistów wprowadził ograniczenie wielkości średnicy kija. Ograniczył również długość kijów do 42 cali. Zasady te obowiązują do dziś.

Aluminium jest bardzo lekkim materiałem, dzięki czemu kije baseballowe mogą być wykonane z większą mocą. Może uderzyć piłkę do ośmiu mph szybciej niż drewno, a to powoduje, że piłka podróżuje znacznie dalej. Na przykład, piłka uderzona aluminiowym kijem poleci o osiem stóp dalej niż ta wykonana z drewna.

Chociaż drewno i aluminium są trwałe, nie są pozbawione wad. Materiały te mogą się wgnieść lub wygiąć podczas użytkowania. W rezultacie nietoperze wykonane ze stopu muszą być rozgrzane przez 150 lub 200 uderzeń, aby dobrze spełniały swoje zadanie. Innym czynnikiem, który może spowodować wgniecenie aluminiowych nietoperzy jest piłka baseballowa, która uderza w nietoperza pod krzywym kątem. Jeśli tak się stanie, może być konieczna wymiana kija. Młodzieżowe organizacje baseballowe nie zezwalają graczom na grę z wgniecionym kijem, ponieważ może to spowodować obrażenia lub szkody.

Aluminiowe kije są lekkie w porównaniu do ich drewnianych odpowiedników. Ponadto łatwiej się nimi wymachuje. Kolejną zaletą kijów aluminiowych jest ich trwałość. W przeciwieństwie do drewnianych kijów, nie łamią się one łatwo. Dodatkowo, aluminiowe kije nie powodują tak dużych wibracji jak drewniane, co czyni je znacznie bardziej wytrzymałymi.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *