Z czego zrobione są piłki baseballowe

Jakie są rekordy w baseballu?

Piłki do baseballa są wykonane z różnych materiałów. Materiały te obejmują korek, gumę, bawełnę i skórę bydlęcą. Dowiedz się co każdy z tych materiałów robi i jak wpływa na piłkę baseballową. Ta wiedza pomoże Ci lepiej zrozumieć grę w baseball. Będziesz wiedział, czego szukać i jak uniknąć kontuzji podczas gry.

Cork

Historia baseballs sięga kilkuset lat. Baseballs były najpierw produkowane jako miękkie piłki, które siedziały na ziemi. Z czasem stały się twardsze i bardziej okrągłe. Zmieniały się również materiały, z których wykonywano piłki baseballowe. Obecnie piłki baseballowe są wykonane z korka i innych materiałów, w tym bawełny, wełny i lateksu. Materiały te są pozyskiwane z różnych regionów, w tym z Tennessee, Nowego Jorku i Alabamy.

Piłki baseballowe nie są wykonane tylko z korka; rdzeń to mała kulka z korka zamknięta w gumowej osłonie. Rdzeń musi ważyć około pół uncji i mieć około czterech cali obwodu. Następnie owija się go kilkoma warstwami przędzy, które są albo amortyzowane, albo wykonane z wełny. Ostatnia warstwa wykonana jest z mieszanki poliestru i bawełny.

Korek jest produkowany przez firmę w Mississippi. Korek pochodzi z martwych komórek gromadzących się na zewnętrznej powierzchni dębu korkowego. Do zbierania korka używa się maszyn. Maszyna wykorzystuje energię kinetyczną i elektryczną do cięcia desek korka. Następnie korek jest pozostawiony do utwardzenia przez kilka miesięcy.

Korek jest głównym materiałem na rdzeń środkowy piłek baseballowych, ale stosuje się go również w pokryciu zewnętrznym. Przed II wojną światową USA zaopatrywały się w kauczuk w Japonii, więc kauczuk naturalny nie był dozwolony w Stanach Zjednoczonych. Na szczęście po wojnie nie stanowiło to problemu.

Guma

Rdzeń piłki baseballowej składa się z małej korkowej kulki obudowanej gumą. Ten rdzeń ma około pół uncji wagi i trzy cale średnicy. Piłka jest następnie owijana wieloma warstwami przędzy, na przemian z warstwami bawełny, wełny i poliestru/bawełny. Specjalna maszyna nawija następnie przędzę wokół rdzenia pod dużym napięciem.

Chociaż guma używana w piłkach baseballowych jest wytwarzana z kauczuku naturalnego, można ją również poddać recyklingowi. Proces recyklingu jest znacznie mniej energochłonny niż wytwarzanie nowej gumy. Ponadto zmniejsza zapotrzebowanie na gumę naturalną i zapobiega jej trafianiu na wysypiska śmieci. Jest to również lepsze dla środowiska niż produkcja nowych piłek baseballowych z paliw kopalnych.

Zanim wprowadzono gumę syntetyczną do piłek baseballowych, były one wykonywane z przędzy wełnianej, ciasno wiązanej wełny lub skóry. Zmieniło się to, gdy w 1876 r. utworzono Ligę Narodową. W rezultacie zmieniły się zasady rządzące tym sportem, a piłki baseballowe stały się jednolite. Niemniej jednak musiało upłynąć trochę czasu, zanim przemysł mógł to osiągnąć.

W piłkach baseballowych firmy Rawlings zastosowano dodatkową warstwę pod skórzaną osłoną. Ta dodatkowa warstwa to elastomer, który pomaga utrzymać wilgoć na zewnątrz. Wełniane wnętrza mają tendencję do wchłaniania wody, co utrudnia uderzenie home run.

Bawełna

Choć może się wydawać, że to nie bawełna, to właśnie z niej wykonane są piłki baseballowe. Piłka baseballowa składa się z trzech podstawowych części: wewnętrznego rdzenia z korka, bawełny i wełny w środku oraz pokrycia ze skóry bydlęcej. Wełna została wybrana jako podstawowy materiał w uzwojeniach piłki baseballowej ze względu na jej naturalną pamięć, która pozwala jej na ściskanie pod ciśnieniem, ale szybko wraca do pierwotnego kształtu. Ta pamięć pomaga piłce baseballowej zachować jej idealną okrągłość. Zewnętrzne nawijki są wykonane z mieszanki polibawełny, która nadaje piłce baseballowej dodatkową wytrzymałość i zmniejsza szansę na rozdarcie pokrycia ze skóry bydlęcej.

Piłka jest owijana wokół korkowego rdzenia, który waży około pół uncji i ma około trzech cali średnicy. Następnie specjalne maszyny nawijają przędzę wokół rdzenia pod dużym napięciem. Pierwsza warstwa to czterowarstwowa niebiesko-szara przędza wełniana, a druga to trzywarstwowa nić bawełniana. Ostatnia warstwa składa się ze 150 jardów białej mieszanki poliestrowo-bawełnianej.

Drugi rodzaj przędzy jest używany w produkcji bejsbolówek. Jest to zazwyczaj mieszanka bawełny i wełny. Przędza wełniana jest produkowana z włókien owiec, kóz lub królików. Wełna jest pozyskiwana z Australii, Chin i Europy Wschodniej.

Skóra bydlęca

Piłki baseballowe ze skóry bydlęcej są wykonane z grubej, wytrzymałej skóry. Skóra ta może być rzeźbiona do różnych kształtów i rozmiarów. Oprócz piłek baseballowych, skóra bydlęca może być również używana do produkcji innych rodzajów sprzętu sportowego, w tym piłek do koszykówki i piłki nożnej. Materiał ten jest również używany do produkcji gumy, która ma dziesiątki zastosowań. Skóra krowy może być również wykorzystywana do tworzenia farmaceutyków, dóbr konsumpcyjnych i produktów medycznych.

Jeśli chodzi o proces produkcji, pierwszym krokiem jest określenie rodzaju skóry bydlęcej. Pokrowce baseballowe z prawdziwej skóry zawierają warstwę korium, która została połączona z polimerem lub innym materiałem. Materiał ten jest bardziej wytrzymały niż skóra syntetyczna i ma bardziej miękkie odczucie.

Baseballówki ze skóry bydlęcej są trwałe i mają dobrą przyczepność. Są również wygodne w trzymaniu. Można je dostać z podniesionymi szwami na górze i na dole. Te piłki baseballowe są również zatwierdzone przez NFHS. Jednak nie są one zalecane do gry w deszczowych warunkach. Wykonane są z wysokiej jakości materiałów i dostarczane w wygodnych opakowaniach po 12 sztuk.

Skóra bydlęca używana do produkcji rękawic Major League Baseball jest produktem ubocznym przemysłu wołowego. Na przykład firma Rawlings woli używać skór bydlęcych pochodzących od krów mlecznych rasy Holstein, ponieważ są one gładsze, cieńsze i mają lepsze ziarno. Oprócz tego, że są bardziej wytrzymałe, skóra z głównej ligi baseballu jest garbowana aniliną, aby zwiększyć jej trwałość. Aby zapewnić jakość, firma współpracuje również z hodowcami bydła mlecznego, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia wad.

Wool

Baseballs są wykonane z mieszanki wełny i przędzy polibawełnianej. Biała przędza wykończeniowa z polibawełny zapewnia wytrzymałość i zmniejsza ryzyko rozdarcia podczas nakładania pokrycia ze skóry bydlęcej. Przędza ta jest również bardzo trudna do rozplątania. Jest ona przymocowana do skóry bydlęcej za pomocą cienkiej warstwy kleju. W rezultacie powstaje kłębek o obwodzie zaledwie ośmiu trzech czwartych cala.

Wełna jest ważnym składnikiem piłek baseballowych, ponieważ jest elastyczna i trwała. Bez wełny, piłki baseballowe łatwo pękałyby podczas gry. Dzięki niej uderzenia piłki baseballowej są absorbowane, a piłka wraca do swojego pierwotnego kształtu, zamiast się rozpadać. Do piłki dodaje się również kolejną warstwę poliestru lub bawełny, aby dodać jej wytrzymałości i zmniejszyć ryzyko rozdarcia.

W przeciwieństwie do wielu innych piłek, piłki baseballowe nie są puste. Ich rdzenie to arkusze korka lub gumy. Zamiast tego są wykonane z trzy- lub czterowarstwowej przędzy. Przędze te są połączone ze sobą klejem lateksowym. Gotowa piłka jest owijana ochronną powłoką skórzanej “osłonki” i umieszczana w klimatyzowanym pomieszczeniu. Następnie na piłkę nakłada się kolejną warstwę kleju, nadając jej ochronną powłokę.

Rawlings produkuje miliony piłek baseballowych każdego roku. Produkcja tych piłek zajmuje około tygodnia. Są one podzielone na trzy główne części, a następnie są sprawdzane pod względem jakości.

Poly-wool blend

Poly-wool blend baseballs są wykonane z wysokiej jakości mieszanki wełny z polami. Piłki są trwałe i mają równomierne odbicie. Są używane w głównej lidze baseballu i przeszły rygorystyczny proces testowy MLB. Muszą spełniać te same standardy, co konwencjonalne piłki baseballowe. Firma, która je produkuje ma zespół 350 szwaczek, które produkują od 8000 do 10 000 piłek dziennie.

Aby stworzyć piłki baseballowe, stosuje się trójwarstwowy proces. Najpierw piłka jest owijana w dwie warstwy przędzy wełnianej, z których jedna jest czterowarstwowa. Druga warstwa to cieńsza, gładsza mieszanka poli-wełny. Na koniec do środka piłki przyszywane są dwa kawałki skóry w kształcie ósemki. Piłki baseballowe są następnie tłoczone z logo Rawlings.

Piłki baseballowe były historycznie wykonywane z różnych materiałów. Wcześniej były one wykonywane ręcznie i były produkowane na zamówienie przez właścicieli małych firm. Po zorganizowaniu gry, produkcja piłek baseballowych stała się bardziej spójna. W latach 80. XIX wieku Liga Narodowa stworzyła standardowe standardy dla piłek baseballowych. Jednak piłki baseballowe nadal nie były jednolite pod względem rozmiaru i wagi.

Drużyny Major League Baseball zużywają prawie milion piłek baseballowych w sezonie. Większość z nich jest produkowana w Chinach. Przeciętna piłka baseballowa MLB wytrzymuje siedem uderzeń.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *